Poezi nga nxënësja e perjashtuar me mbulesen Islame

0
459

                                                                                                                       images

… Ky shiu i vjeshtes qe bie ngadale ,
ngjason me lotet e mi qe djegin si zjarr ..
U hapen dyert e shkolles per shume vajza e djem ,
por une ne mesin e tyre nuk mundem te jem .
Mbi koke, te qendisur kam ,
ate qe i tregon botes se cila une jam .
Dyert e shkolles mi mbyllin e thojne :
“Keto me shami fene e tyre propagandojne”.
Edhe pse e dine se kjo s’eshte e vertete ,
nuk duan te na lene aspak te qete .
Ah neni 47 , ligji i arsimit ,
mbeti vec boje ne fletoren e shkrimit .
Kam te drejte dhe une te arsimohem ,
shamia s’me ndalon ne shoqeri te integrohem .
C’jane keto genjeshtra e mashtrime qe thoni ,
ju qeveritare qe njerezit e kombit tuaj refuzoni .
Populli s’po kupton ne cilin Bashkim Europian kerkoni antarsim ,
kur ju i mohoni njerezve te drejten per arsim .
Nen hijen e dyshimit ,
fshihet dora e mashtrimit …
Nen mjegullen e pafajsise ,
eshte tretur e drejta e lirise .
Nese shteti im me kaq me ne po e perfundon ,
dije mire se rende po gabon …
Beteja vazhdon …!!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here