Home Këshilla mjeksore Receta: Përgatisni vet 3 ilaqe efikase për largimin e zbokthit (perhutit)

Receta: Përgatisni vet 3 ilaqe efikase për largimin e zbokthit (perhutit)

 

Zbokthi, është ndoshta problemi më i shpeshtë me të cilën përballet floku dhe lëkura juaj e kokës. Ju paraqesim tre mënyrat më të njohura për eliminimin e zbokthit.

 

  1. Vaji i ullirit

 

Vaji i ullirit ka përdorime të ndryshme, njëra nga përdorimet më të njohura të saj është largimi i zbokthit.

Duke qenë se zbokthi në masë të madhe është si pasojë e lëkurës së thatë të kokës, përdorimi i vajit të ullirit është më olive-oil-hairshumë se e mirëpritur në luftën kundër këtij sulmi.

Fërkojeni vajin e nxehtë (jo shumë të nxehtë) në flokë para se të laheni. Lëreni të qëndroj ashtu për 15 deri 20 minuta para se të lani flokët me shampo.

Apo fërkojeni lëkurën e kokës me lëvizje rrethore të gishtave para se të bini në gjumë. Lëreni të qëndroj në lëkurën e kokës gjatë natës dhe në mëngjës lajeni më shampo të butë.

Vendoseni nën kokë një jastuk të vjetër pasi jastuku do e thithë pak vajin, apo mbështjelleni kokën me leckë pambuku.

 

  1. Jogurt dhe biber

 

Ky është njëri nga mënyrat më të thjeshta për largimin e zbokthit.

 

Aplikimi i tij në lëkurën e kokës, jogurti ka efekt qetësues dhe parandalon luspmin e metëjmë të lëkurës.

Biberi vepron si mjet kundër mykrave (anti-mykotik).

 

Shtypini dy lugë të mësmë të biberit të zi kokërr, miellin e përfituar shtojeni në një gotë me jogurt. Përzijeni mirë dhe pastaj fërkojeni në lëkurën e kokës.

Lëreni të qëndrojë në lëkurën e kokës së paku një orë pastaj lajeni me shampo që ka veprim të butë.

 

 

  1. Lëngu i limonit

 

Ky lëng ka veprim të theksuar efektiv kundër mykrave, që e bën përbërësin kyq në maskat për flokë të përgatitura me qëllim largimin e zbokthit.

 

Përzijeni lëngun e limonit dhe vajin e kokosit në raport një me pesë. Ngadalë shtrijeni këtë përzierje në lëkurën e kokës dhe lëreni ashtu për 20 apo 30 minuta. Lani pastaj flokët me shampo të butë.

Këshillojmë përdorimin erregullt të limoniy për ta zgjidhur problemin e zbokthit.

Preporučujemo redovno korištenje limuna kako biste se rešili peruti.

 

Lëngu i limonit konsiderohet si zbardhues natyral pasi përmban acidin limonik, por ky lëng nuk zbardh flokët.

Përzgjodhi dhe përshtati: Dr.med. Flakron Sabedini (Abdurrezak MD)

 

 

 

 

 

 

 

Previous articleMeli, drithi që nuk bën të injorohet
Next articleRrika (lloj rrepe) kundër ftohjes dhe bronkitit – recete mjekuese