Përdoreni limonin për të eliminuar dhembjen e gjunjëve

0
285

Dhembja e gjunjëve është problem i shpeshtë dhe mund të shfaqet te njerëzit e të gjitha moshave.

Mund të jetë i shkaktuar nga ndonjë lëndim të papritur, apo nga ndonjë shkaktar tjetër siç është artriti. Shërimi do të bëhet varësisht nga shkaktari.

Dhembja e befasishme në njërin gju zakonisht nuk është thënë që duhet të shkoni te mjeku juaj, por mund ta eliminoni me ilaçe të zakonshme natyrore siç është ilaçi i bërë nga limoni.

Përbërësit:

▪1–2 limonë,
▪ vaj susami.

Përgatitja dhe përdorimi:

Priteni limonin në copëza të vogla. Qitni copëzat e limonit në leckë pambuku dhe njomni në vaj të ngrohtë susami.

Vendoseni leckën në gju 5 deri 10 minuta. Bëjeni këtë veprim dy herë në ditë derisa dhembja të zhduket tërësish.

Vërejtje: Pirja e lëngut të limonit të tretur në një gotë ujë të ngrohtë në orët e hershme të mëngjesit në lukth të thatë gjithashtu është i dobishëm për këtë problem.

Limoni është i pasur me vitamina dhe minerale, siç janë vitaminat C,A,B1, B6, magnezi, pektina, thartira folike, fosfori, kalciumi dhe kaliumi.

Sasia e madhe e kalciumit dhe e vitaminës C ndihmon në ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit të eshtrave dhe pengon sëmundjet e eshtrave siç janë osteoporoza, artriti reumatoid dhe poliartriti inflamator.

Vaji i susamit përdoret si vaj shërues mijëra vite. Ky vaj është mjet natyror antiinflamator, i cili absorbohet shpejt dhe depërton nëpërmjet indeve në palcën e eshtrave. Ai hyn në qarkullimin e gjakut nëpërmjet kapilareve./Mesazhi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here