Home Lajme Ja me çka largohet era e hudhrës

Ja me çka largohet era e hudhrës

Hudhra, është e shëndetshme për trupin e njeriut, por lëshon një erë jo të këndshme pas ngrënies.
Për të shmangur erën e pakëndshme, mjafton të hahet një mollë, ose të pihet çaj jeshil, pasi kemi konsumuar hudhër. Dhe këto nuk janë të vetmit për të parandaluar erën që mban hudhra pas ngrënies.foto-241

Edhe një gotë e vogël me qumësht mund të ndihmojë në largimin e erës së hudhrës në frymëmarrje.
Studiuesit kanë shpjeguar se era e athët e hudhrës është krijuar nga komponimet që përmbajnë squfur dhe që lëvizin në gjak.

Molla përmban një enzimë oxidating, e cila e ekspozuar ndaj ajrit mundëson një reaksion kimik që heq sulfitet, të cilat përmbahen në hudhër./indeksonline/

Previous article“Hoxhë” Mulla Osmoni shan me nënë
Next articleRoli i mjekut mysliman në përhapjen e mësimeve islame