Home Të tjera Zgjodhem per ju 10 simptoma të kancerit që duhet ti dini

10 simptoma të kancerit që duhet ti dini

Para së gjithash DUHET të konsultoheni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë përkeqësim në shëndet.

Ndryshime në lëkurë

Një njollë e re në lëkurën tuaj ose një nishan që ndryshon madhësinë, formën ose ngjyrën mund të jetë një shenjë e kancerit të lëkurës. Nëse keni ndonjë shenjë të pazakontë, flisni me mjekun tuaj për të bërë biopsi, për të parë më afër qelizat e kancerit.

Kollë bezdisëse

Nëse nuk pini duhan, por keni një kollë të bezdisshme është një shenjë e kancerit. Por nëse jeni duhanpirës – flisni me mjekun tuaj që të provojë mukusin nga mushkëritë tuaja ose të bëjë një radiografi në gjoks për të kontrolluar kancerin e mushkërive.

Ndryshimet në gjoks

Shumica e ndryshimeve të gjirit nuk janë kancer, por duhet që për ndonjë gungë, ndryshime të thithkave ose shkarkimin, skuqje ose trashje, në gjoksin tuaj të bëni një mamografi, ose eko gjiri.

Fryrje, urth ose mostretje

Ndjenjë fryrjeje për shkak të dietës suaj apo edhe stresit është normale por nëse kjo gjëndje nuk përmirësohet, keni lodhje, humbje peshe ose dhimbje mesi, duhet të bëni kontroll. Tek gratë mund të jetë një shenjë e kancerit ovarian. Mund të bëni një ekzaminim të legenit për të gjetur shkakun. Urthi apo ndjenjë të djegieje në stomak shpesh ndodh për shkak të ndryshimeve në mënyrën e jetesës por nëse zgjat, bëni disa teste për të kërkuar një shkak. Kjo mund të jetë një shenjë e kancerit të stomakut.

Probleme gjatë urinimit ose ndryshimet ne testikuj

Shumë burra kanë probleme të urinës, siç është nevoja për të shkuar më shpesh në banjë, rrjedhje ose sasi e vogël urine. Zakonisht, këto janë shenja të një prostate të zgjeruar, por ato mund të nënkuptojnë edhe kancerin e prostatës. Bëni një test të veçantë të gjakut që quhet një test PSA. Nëse vëreni një grumbull ose ënjtje në testikujt tuaj, duhet të takoni menjëherë mjekun tuaj.

Një gungë pa dhimbje është shenja më e zakonshme e kancerit të testikulit. Ndonjëherë, mund të ketë një ndjenjë rëndese në fundin e barkun ose të ndjejë më të mëdhenj testikujt e tij. Mjeku mund të përdorë një skanim me ultratinguj për të parë nëse ka një tumor ose ndonjë problem tjetër.

Gjëndra të pështymës të enjtura dhe probleme në përtypje

Nëse keni gjëndra të vogla në formë fasuleje në qafë, nën sqjetulla dhe vende të tjera në trupin tuaj dhe janë të fryra, kjo do të thotë që po luftoni një infeksion, si psh një fyt i ftohtë ose bakteri streptokok. Gjithashtu disa lloji kanceri si limfoma dhe leuçemia mund të shkaktojnë këtë lloj ënjtje. Bisedoni me mjekun tuaj për të identifikuar shkakun. Probleme me gëlltitjen mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit në fyt ose në ezofag.

Gjakderdhje kur shkoni ne tualet

Nëse shihni gjak në tualet, është mirë të bisedoni me mjekun tuaj sepse ka të ngjarë të vijë nga venat e fryra, të përflakura, të quajtur hemorroide, por ka mundësi që të jetë kanceri i zorrës së trashë. Gjaku në urinën tuaj mund të jetë një infeksion i traktit urinar, por mund të jetë edhe kancer i fshikëzës.

Gjakderdhje e pazakontë vaginale

Fluks gjaku që nuk është pjesë e periodave, pas seksit mund të jetë shkak i kancerit të mitrës, qafës së mitrës ose vaginës. Kjo nuk është normale dhe duhet të kontrollohet menjëherë.

Probleme me gojën

Shumica e ndryshimeve në gojën tuaj nuk janë serioze. Por nëse keni njolla të bardha apo të kuqe ose plagë në gojë, të cilat nuk shërohen pas disa javësh – sidomos nëse pini duhan – takoni mjekun tuaj. Kjo mund të jetë një shenjë e kancerit oral. Gjëra të tjera për të kërkuar: një gungë në faqen tuaj, vështirësi në lëvizjen e nofullës ose dhimbjen e gojës.

Humbje në peshë

Sigurisht që mund humbni peshë kur ndryshoni mënyrën se si hani ose ushtroheni. Kjo mund të ndodhë edhe nëse keni probleme të tjera, si stresi ose probleme tiroidesh. Por nuk është normale të humbësh 10 kg ose më shumë pa bërë përpjekje. Ka një shans që të jetë një shenjë e parë e kancerit të pankreasit, stomakut, esofagut ose mushkërive

Previous articleTURPËROHEM PREJ ALLAHUT
Next articleNDËRPRERJA E LIDHJEVE FAREFISNORE ËSHTË PREJ MEKATEVE TË MËDHA