Sulmohet ministri i brendshëm egjiptian i grusht-shtetit Muhamed Ibrahim

0
347

e80792d4-5465-4385-8ae3-36205489a86f_16x9_600x338

 

Ministri i brendshëm i Egjiptit Muhamed Ibrahim i ka mbijetuar një sulmi me bombë ne një konvojë te tij i cili po kalonte nga Nasër City të Kairosë.

Sulmi ka lënduar katër njerëz, por ministri famëkeq Muhamed Ibrahim nuk ka qenë afër sipas burimeve të associatet press.

Policia e sigurisë i ka sulmuar dhe i ka vrarë dy sulmuesit të cilët tentuan ta vrisnin ministrinë.

Sipas korrespondentëve ne teren, sulmi ndodhi diku rreth orës 10 paradite.

Ende nuk ka marrje të përgjegjësisë se kush qëndron pas sulmit, dhe nuk dihet a ka qen bombë e komanduar me telekomandë apo sulm me hedhjen e vetes ne erë, por një gjë dihet e sigurt se caku qartazi ka qenë ministri i punëve të brendshme.

Ju kujtojmë se ishte po ky ministër i cili urdhëroi vrasjen e mbi 4500 protestuesëve paqësorë ne sheshin Adevije të Kairosë, te cilët po protestonin kthyerjen ne pushtet te presidentit legal Muhamed Mursi, i cili u rrezua padrejtësisht nga pushteti me daten 3.korrik.2013 ne konsipracionin tjeter kunder botes Islame nga armiqët e tyre nga brenda dhe jashtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here