Sekretet e mjekesis ne Kur`an, zgjimi me mengjes dhe flladi i agimit

0
370

Allahu i Madheruar thote ne Kuranin e shenjte:

Kryeje namazin prej kthimit te Diellit (nga gjysma e qiellit) deri ne erresiren e nates dhe kendo Kuran ne agim,me te veretete,falja e mengjesit eshte e deshmuar (nga engjejt).”(El-Isra 78)

Feja Islame e inkurojanon muslimanin qe te fleje heret ne mbremje dhe te zgjohet heret ne mengjes.Muhamedi alejhi selam ka thene:
Ymeti (popullit) tim iu eshte  dhene bereqeti ne mengjes”.Morning-Mist-wallpapers-198

Gjithashtu ka thene:
Dy rekatet e namazit te sabahut,jane me te mira se dynjaja dhe cka ne te”.

Pejgamberi alejhi selam ka thene:
Mos u mblidhni pas namazit te jacise pervecse nese mblidheni per te mesuar dijen”.

Ndersa dobite shendetesore qe perfiton njeriu me zgjimin ne mengjes jane:
Gazi i ozonit O3 eshte ne perqindje me te larte ne kohen e agimit te mengjesit dhe me pas pakesohet derisa te lind dielli.Ky gaz ka nje ndikim teper te fuqishem ne sistemin nervor,duke aktivizuar punen mendore dhe fizike dhe duke i dhene nje kthjelltesi dhe freski qe nuk e ka gjate gjithe dites dhe as gjate nates.
Kur njeriu merr fryme ne agimin e mengjesit gjen nje kenaqesi dhe gjalleri qe nuk e gjen ne asnje pjese te dites dhe te nates.
Rrezet e Diellit gjate lindjes se tij jane afer ngjyres se kuqe dhe se kjo ngjyre ndikon pozitivisht tek nervat,duke  te larguar pergjumjen dhe nxitur levizjen,ndersa rrezet ultra vjollce e cila eshte ne sasi teper te dendura gjate lindjes se Diellit e nxit lekuren qe te prodhoje vitamine D.
Zgjimi ne mengjes te largon gjumin e gjate.Eshte zbuluar se ai njeri i cili fle me ore te gjata ne gjume ,rrezikon te preket nga semundjen e zemres,ngaqe gjumi nuk eshte pervecse qetesues dhe nese zgjate me shume se duhet i shkaterron yndyrnat ne gjake.Kjo eshte edhe nje prej dobive nga ku perfitojne besimtaret te cilet zgjohen heret ne mengjes.
Eshte e vertetuar shkencerisht se perqeindja  me e larte e kortizonit ne gjak eshte ne kohen e mengjesit,e cila eshte nje lende magjike dike shtuar gjallerine e trupit me energine e nevojshme.
Pra nje musliman i cili eshte praktikant i Kuranit eshte njeri teper i vecante,i cili zgjohet heret ne mengjes duke pritur diten e re aktiv dhe duke e kryer punet e perditshme qysh ne oret e para te mengjesit,ku mendja dhe trupi jane ne nivelin me te larte,duke shtuar me shume edhe prodhimin.Nese te gjithe ne do te praktikojme zgjimin heret ne mengjes,do te kemi nje shoqeri muslimane teper te vecante dhe gjeja qe do e dallonte me teper eshte se jeten do ta fillonte ne agim.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here