Home Zgjodhëm për ju. Qumeshti i dhisë – Për shkak të vlerave te larta medicinale që...

Qumeshti i dhisë – Për shkak të vlerave te larta medicinale që posedon konsiderohen ndër ushqimet më të shëndetshme në botë

Për shkak të vlerave te larta medicinale që posedon konsiderohen ndër ushqimet më të shëndetshme në botë.

~Forcon sistemin imunitar
~Lufton alergjitë
~Ndihmon në kurimin e bronkitit dhe problemeve te tjera qe kan te bëjne me mushkeritë
~Lehtëson frymëmarrjen
~Ndihmon në forcimin e traktit digjestiv
~Fëmijet të cilët janë alergji në qumshtin e lopes pa problem mund ta zavdendësojne me qumshtin e dhisë mandej ai ka 13% vlera ushqyese më shum se ai i lopes
~Shum shkenctar rekomandojn qumshtin e dhisë per ata qe vuajn nga anemia.
~Forcon rrënjet e flokeve,thonjet.
~Forcon sistsmin nervor
~Sitmulon punën e traktit të tretjes
~Ndihmon në forcimin e kockave
~Ndikon në uljen e shtypjes së gjakut
~Hirra,kosi dhe djathi i dhisë janë kurat më të fuqishme natyrale në forcimin e sistemit imunitar.
~Ndihmon në parandalimin e inflamacjoneve dhe semundjeve të veshkeve.
~Parandalon semundjet e melqis,kolesterolin e lartë, tensionin e gjakut, Osteoporozen etj

Pergatiti Inf.Qendresa Paqarizi

Previous articleShtatë shkaqe përse i rrahim fëmijët
Next articleSi do t’a gjësh veten o Sad kur të jesh në mesin e njerëzve të cilëve u ka humbur besa në mesin e tyre?