Home Zgjodhëm për ju. Po, u bëra një myslimane

Po, u bëra një myslimane

Po, u bëra një myslimane

=Rruga ime drejt islamit nuk qe e komplikuar, por sipas disa prej njerėzve tė rrethit tim familjar e shoqėror, ajo qe ndoshta pak e papritur… Njėzet vitet e para tė jetės sime i kalova si ateiste. Tė them tė drejtėn, besimi fetar nuk mė interesonte shumė. Ndonjėherė mendohesha nėse egzistonte ndonjė fuqi hyjnore, ose ē’ndodh me ne pas vdekjes, por kėto ishin thjeshtė mendime pa rėndėsi pėr mua. Pas pėrfundimit tė studimeve, vendosa tė udhėtoja e tė studioja jashtė shtetit. Pėr dy vjet me radhė, punova e studiova njėkohėsisht. Gjatė kėsaj kohe u njoha me disa tė krishtera. Njėra prej tyre u be shoqja ime e ngushtė. Iu pėrgjigja dėshirės sė saj dhe fillova tė ndiqja njė kurs qė kishte pėr qėllim njohjen me krishterimin. Meqenėse kam njė karakter tė hapur, bėja shumė pyetje dhe interesohesha pėr shumė gjėra. Por nuk mė pėlqente qė shumė prej pyetjeve tė mia nuk iu pėrgjigjej njeri. Brenda nė shpirt besoja qė egzistonte Zoti. Megjithatė, nuk kisha vullnetin e duhur pėr tė zbuluar mė tepėr.
Pas kthimit nė Sllovaki, u pėrpoqa tė integrohesha nė jetėn e kėtushme, por pa sukses. Kisha njė punė, kisha miq por s’isha e lumtur. Vendosa tė udhėtoja pėrsėri, kėtė herė nė njė vend tjetėr. Atje u njoha me bashkėshortin tim tė ardhshėm. Zhvillova me tė diskutime mbi fenė dhe ai mė solli libra mbi besimin islam. Tė them tė drejtėn, fillova t’i lexoj ato me paragjykime. Pas leximit tė librit tė parė, u binda qė ēka shkruhej aty ishte e vėrtetė. Gjeta aty ato gjėra qė kisha kohė qė po i kėrkoja. Zoti mė nxorri mė nė fund nė dritė. Vendimin pėr t’u bėrė myslimane nuk ia thashė as tė fejuarit tim. Thjeshtė e bėra fakt tė kryer dhe u ndieva sikur hoqa nga shpirti njė barrė tė rėndė. Mė pushtoi njė gėzim i madh. Doja tė dija pėrherė e mė tepėr. Doja tė mėsoja si tė lutesha, nė arabisht sigurisht, doja tė lexoja Kuranin dhe tė njihesha me myslimane tė tjera…. Nuk ishte aspak e vėshtirė tė zbatoje ato qė Zoti na urdhėron tė kryejmė. U mbulova me shami vetėm pas nje viti pasi nuk isha e sigurtė nėse kjo ishte dhe bindja ime e sinqertė. Ēdo njohuri e re mbi islamin mė sjell njė gėzim tė papėrshkruar. Elhamdulilah!!!
Nga ana tjetėr kisha frikė ēdo mė thoshin prindėrit dhe miqtė pėr vendimin tim por nuk pati aspak probleme. Dėshiroj qė edhe ata, tė gjejnė rrugėn pėr tek Zoti por nga ana ime, e vetmja gjė qė mund tė bėj pėr ta ėshtė t’i njoh ata me islamin, pastaj zgjedhja ėshtė nė dorė tė tyre. Nėse Zoti i Madhėrueshėm ua ka bėrė rrisk atyre islamin, atėherė ata do tė vijnė tek ai nė njė kohė tė volitshme. Dėshira ime ėshtė qė nė Sllovaki, njerėzit tė mos kenė paragjykime ndaj islamit dhe myslimanėve. Isha mėsuar qė tė mos i gjykoja njerėzit nga pikėpamja etnike dhe as fetė nga pikėpamja e besimtarėve pėrkatės. Pėrveē kėsaj, shumica e njerėzve mendon se shumica e myslimanėve janė arabė, gjė qė s’ėshtė e vėrtetė. Nė fakt shumica e myslimanėve s’janė arabė.
Zoti mė dhuroi njė bashkėshort tė mirė, por edhe pengesa tė ndryshme, por unė e di se se kėto pėrbėjnė provime pėr besimin tim. Me ndihmėn e Zotit gjithēka do rregullohet dhe unė do tė gjej njė vend ku tė ndihem e qetė. Kam nė plan tė kthehem nė Sllovaki, tė jetoj kėtu dhe tė njihem me sa mė shumė myslimanė sllovakė. Islami ėshtė besimi ku tė gjithė ndihen tė barabartė. Nuk ka rėndėsi se nga e kemi prejardhjen apo se ē’ngjyrė kemi… Ju uroj tė gjithėve tė keni bekimin dhe mirėsinė e Zotit.
Marwa-ja nga Sllovakia (2005)
Previous articleUdha nuk mbaron me pranimin e islamit, aty fillon…
Next articleKujtimi i vdekjes me frikë