Pasi hani bamje ja cfare i ndodh trupit tuaj!

0
418

Ja çfarë ndodh pasi hani bamje.

Bamja është bimë që ka shumë përfitime shëndetësore. Lexoni me kujdes se si e transformon trupin tuaj pas konsumit.

Sistemi tretës: Bamja heq helmet nga sistemi tretës sepse ka aftësi të mira përthithëse dhe ndreq trupin në brendësi.

Diabeti: Ato provohet të zvogëlojnë nivelin e glukozës duke ndihmuar shumë për mbajtjen në nivel të diabetit.

Shtatzënia: bamja është e pasur në folate, të cilat janë të dobishme për avancimin e fetusit. Për më tepër, ajo ka aftësinë për të luftuar ciklin e panatyrshëm të lindjes dhe deformimin në tubin nervor të fetusit.

Kockat: bamja mund të përforcojë kockat tuaja dhe gjithashtu mund të shmangë osteoporozën për shkak të niveleve të larta të vitaminës K dhe folateve, gjë që i bën eshtrat më të dendura.

Astma: përmban agjentë për parandalimin e kancerit dhe vitaminë C dhe gjithashtu ka vetitë lehtësuese.

Çështjet e frymëmarrjes: ju mund të përdorni gjethet dhe lulet e bamjes si trajtim të pneumonisë, bronkitit dhe të gripit.

Djegie nga diellit: nëse po përjetoni disa efekte anësore të djegies nga dielli është e këshillueshme të hani bamje dhe kështu të qetësoni pasojat e djegies, temperaturën.

Sëmundja e shtyllës kurrizore: filamentet tek bamjet do të zvogëlojnë rrezikun e rritjes së zorrës së trashë dhe do të pastrojnë brenda traktit, duke parandaluar kancerin e zorrës së trashë.

Pesha: bamjet nuk përmbajnë asnjë kalori, por filamentet ju bëjnë të ndiheni të ngopur.

Kolesteroli: për shkak të faktit se është i pasur me fibra tretës, pektini do të ulë nivelin e kolesterolit të keq dhe shmang aterosklerozën.

Pastrues i lëkurës: ajo do të pastrojë lëkurën tuaj dhe do të riparojë indet. Për më tepër, bamjet do të zvogëlojnë rrudhat e lëkurës, parandalojnë pigmentimin e lëkurës dhe psoriasisin.

Flokët: Bamjet do t’I japin jetë flokëve tuaj; ajo vepron si balsam flokësh dhe në të njëjtën kohë do të parandalojë zbokthin.

Rezistenca: Bamje do të mbështesë kornizën tuaj të paprekshme me ndihmën e agjentëve për parandalimin e kancerit dhe vitaminës C, por gjithashtu edhe me mineralet e tjera të rëndësishme si kalciumi, mangani, magnez dhe hekuri. Këto do të ndihmojnë trupin tuaj për të luftuar kundër radikalëve të lirë.

Vizioni: i lartë në beta-carotenes, lutein dhe xanthine, bamje do të parandalojë glaukoma dhe ujëvarë.

Ulcerat: Bamjet vrasin acidet dhe normat deri ndreqjen e ulcerës peptike duke siguruar mbrojtje të përkohshme në traktin e tretjes.

Higjena intime: është e këshillueshme që të konsumoni bamje për të trajtuar çështje të tilla si gonorrea, sifilizi, leucorrhoea.

Proteinat: bamjet janë të bollshme me proteina, vajra, dhe aminoacide si cisteina.

Sistemi i gjakut: duke konsumuar flavonoid dhe ushqime me gjethe të pasura me vitaminë C, ju do të forconi enët tuaja të gjakut. Bamje është perime e tillë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here