7 Përfitimet më të mira shëndetësore të shegëve

0
372

7 Përfitimet më të mira shëndetësore të shegëve

1. Sipas studimeve të fundit konsumimi i shegëve largon inflamacionin kronik dhe ka veti të fuqishme kundër plakjes
2. Lëngu i shegëve është i pasur me polifenolë që kanë efekt të fuqishëm në mbrojtjen e zemrës
3. Polifenolet tek shegët ndihmojnë në uljen e obezitetit të shkaktuar nga dietat e pasura me yndyrna dhe mbrojnë kundër çrregullimeve metabolike
4. Antioksidantët tek shegët mbrojnë lëkurën nga dëmtimet që vijnë si pasojë e rrezeve të dëmshme të diellit
5. Konsumimi rregullisht i shegëve mbron shëndetin e mëlçisë pasi e ndihmojnë atë të largojë radikalet e lira nga organizmi
6. Shegët përdoren edhe si terapi alternative për çrregullimet inflamatore si artriti.
7. Shegët janë të pasura me polifenolë natyralë të cilët nuk lejojnë dëmtimin e qelizave të trurit dhe ngadalësojnë zhvillimin e sëmundjes së Alzheimeri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here