Home A e dini se Njihuni me fshatin më të ftohtë në botë, temperatura shkon deri në...

Njihuni me fshatin më të ftohtë në botë, temperatura shkon deri në -62 gradë

Fshati më i ftohtë në botë është Oymyakon në Siberi. Temperaturat në minus aty shkojnë deri në ekstrem. Temperatura mesatare gjatë muajit Janar në fshatin rus është -50 gradë celcius, por këtë vit termometri i ri elektronik ka regjistruar -62 gradë celsius.

Në këtë fshat muajt më të ngrohtë janë Qershori, Korriku dhe Gushti, atëherë kur banorët i gëzohen rrezeve të ngrohta të diellit.

Previous articleNËSE E SHEH MILINGONËN NË RRUGË MOS E SHKEL, SEPSE AJO BËN TESBIH DHE E LAVDËRON ALLAHUN
Next articleKUSH ËSHTË I PASUR E KUSH FUKARA?