Kanceret më të përhapura

0
388

Kanceri ka shumë fytyra

Fjala “i diagnostikuar me kancer” mund të shkaktojë një reagim të menjëhershëm; Trishtim, zemërim, dhe ndjenja e tronditjes, janë vetëm disa nga emocionet që rrëzojnë sistemin tuaj në sekondat e frazës së shqiptimit.
Termi ‘kancer’ përfshin më shumë se 100 lloje, por cilat janë llojet më të zakonshme të tij?
Ka shumë forma të kancerit, megjithatë, këtu do të flasim për llojet më të zakonshme të kancerit, për shkak se njohuria është fuqi. Sa më shumë që dini për kancerin, aq më mirë do ta parandaloni atë.

Pothuajse të gjitha llojet e kancerit njihen si qeliza të dëmtuara apo të ndryshuara, që shumëzohen shpejtë, dhe kanë aftësinë për t’u përhapur në të gjithë trupin. Forma specifike e kancerit është quajtur dhe kategorizohet sipas zonës së indeve të prekur.

Trupi përbëhet nga miliarda qeliza dhe aktivitetet e këtyre qelizave janë të menaxhuara nga ADN-ja. Qelizat rriten, shumohen dhe vdesin çdo sekondë të çdo dite. Por, qelizat e kancerit injorojnë direktivat e trupit dhe shumohen pa përmbajtje. Ato pengojnë aktivitetet normale të organeve të brendshme dhe pushtojnë indet e tyre.

Çfarë e shkakton kancerin?

Sipas hulumtimeve, shkaqet e kancerit janë ende të panjohura. Por “ekspertët” mjekësorë bien dakord për disa pika që mund të shkaktojnë kancer, të tilla si:

– Obeziteti,

– pirja e duhanit,

– konsumi i alkoolit,

– toksicitetet e rënda metalike,

– produktet kozmetike,

– ndotja e mjedisit,

– ushqimet e modifikuara gjenetikisht,

– telefonat celularë,

– disa produkte të zakonshme shtëpiake.

Një person i mirë-informuar mund të bëjë zgjedhje të arsyeshme në lidhje me stilin e jetës së tij në të ardhmen, por një person që kurrë nuk dëgjon një pëshpëritje për rrezikun në jetën e tij, bie pre e një zgjedhje pa njohuri. Ti e di se prodhuesit e ushqimit, kompanitë e produkteve të pastrimit dhe gjigandët farmaceutik, nuk duan që ju të jeni i informuar.

Llojet më të përhapura të Kancerit

– Kanceri i mushkërive; Ka lloje të ndryshme të kancerit të mushkërive, por më i zakonshmi është ai i shkaktuar nga pirja e duhanit, me një kauzë të mesme askush nuk dëgjon në lidhje me  helmimin radon. Kanceri i mushkërive ndikon në alveoli dhe mund të përhapet në indet e tjera me shpejtësi. Ai ka një nga normat më të ulëta të mbijetesës dhe pretendon më shumë se 1.5 milion jetë çdo vit në mbarë botën, dhe përbën 13% të të gjitha rasteve të kancerit.

– Kanceri i mëlçisë; Ky kancer mori jetën e 745.000 njerëzve në nivel global në vitin 2012 dhe përfaqëson 5.6 % të të gjitha rasteve të kancerit. Si organ kryesor i trupit për filtrim, ju nuk mund të jetoni pa mëlçinë tuaj. Ky organ pastron tërë gjakun – një mënyrë e preferuar e transportit të qelizave të kancerit. Me fjalë të tjera, një kancer që fillon diku tjetër, përfundon në mëlçi. Kur kanceri fillon në mëlçi, shkaku është zakonisht alkooli, një defekt i lindjes, apo infeksion kronik si Hepatiti B ose C.

– Kanceri i stomakut; Kanceri në stomak, rezulton të ketë  më shumë se 720.000 vdekje në vit. Edhe pse shkaku zyrtar i vdekjes është “adenocarcinoma e stomakut”, në fakt shumica vdesin gjatë operacionit. Ky lloj kanceri prek muret e stomakut, dhe shpeshherë shkon pa u vënë re në fazën e hershme. Sa më shumë kohë të duhet për diagnozën dhe trajtimin e kancerit, aq më i vështirë është kurimi i tij. Kanceri i stomakut përfaqëson 6.8% të të gjitha rasteve të kancerit. Ushqimi, pirja e duhanit dhe konsumi i alkoolit janë shkak  për të rritur rrezikun e kësaj forme të kancerit. Nëse keni shqetësime të vazhdueshme në stomak që përfshin të përziera, urth, shtrëngim apo dhimbje, bisedoni me mjekun tuaj.

– Kanceri  kolorektal; Ky lloj kanceri i gjetur në zorrën e trashë, shkakton vdekjen e gati 700.000 njerëzve në vit. Ai është shkaku i dytë më i lartë i vdekjes nga kanceri në Shtetet e Bashkuara – që përbëjnë 9.7% të të gjitha rasteve të kancerit. Në qoftë se kapet në fillim, normat e mbijetesës janë të shkëlqyera. Shqyrtimet e hershme të kancerit kolorektal janë të rëndësishme pasi që shpesh nuk ka simptoma, derisa qelizat kanceroze të jenë shumëfishuar dhe përhapur në organe të tjera.

– Kanceri i gjirit; Kanceri i gjirit ndodh në indet e gjirit tek meshkujt dhe femrat. Ky kancer merr jetën e më shumë se 500.000 njerëzve çdo vit; 11.9% e të gjitha rasteve të kancerit janë gjetur në gji. Tumori malinj që rritet në këtë ind, përhapet shpejt në pjesë të tjera të trupit, nëse nuk trajtohet. Ky është kanceri i dytë më i zakonshëm i diagnostikuar tek  gratë (pas kancerit të lëkurës).

– Kanceri esophageal; Kanceri i fytit – i njohur gjithashtu si kanceri i tubit të ushqimit – merr jetën e më shumë se 400.000 njerëzve çdo vit, dhe përfaqëson 3.2% të të gjitha rasteve të kancerit. Shkaqet kryesore të kancerit esophageal janë pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, mbipesha, dhe dieta jo e shëndetëshme. Nëse jeni një duhanpirës, rreziku është shumë më i lartë. Kontrolli për këtë formë të kancerit është i komplikuar dhe ndonjëherë dëmton tubin e ushqimit gjatë procedurës. Shkencëtarët janë duke punuar për të gjetur mundësi më të mira.

– Kanceri i mitrës; Kanceri i mitrës ndodhet në pjesën e poshtme të mitrës dhe përhapet në pjesën e sipërme të kanalit vaginal. Nëse qelizat në këtë fushë pësojnë ndryshime të cilat dallohen me kalimin e kohës, atëherë mund të ndodhë kancer në qafën e mitrës. Ky kancer merr jetën e 528,000 njerëzve çdo vit dhe përfaqëson 3.7% të të gjithë kancereve. Mjekët përdorin Pap Test për të përcaktuar gjendjen e qelizave të mitrës. Zbulimi i hershëm është i domosdoshëm pasi mund të jetë asimptomatik dhe  mund të kurohet para përhapjes së tij.

– Kanceri i prostatës; Edhe ky lloj kanceri nuk ka shenja apo simptoma deri sa është përhapur në zona të tjera të trupit. Kjo është arsyeja që ai merr jetën e 1.1 milionë njerëzve në vit dhe përbën 7.9% të të gjitha rasteve të kancerit të diagnostikuara.

– Kanceri i fshikëzës së urinës; Për fat të mirë, kanceri i fshikëzës shkakton siklet gjatë urinimit, kështu që zbulohet më parë dhe më shpejt se shumë forma të tjera të kancerit. Edhe me zbulimin e hershëm dhe trajtimin, ai merr jetët e 430,000 njerëzve çdo vit dhe përfaqëson 3.1% të të gjitha rasteve të kancereve të diagnostikuara. Kontrolli dhe kujdesi i vazhdueshëm është i rëndësishëm për t’u siguruar se nuk ka përsëritje të kancerit të fshikëzës.

– Kanceri i pankreasit; Ky kancer është agresiv dhe ka disa simptoma të sëmundjes. Dhimbje barku, verdhëz, dhe humbje peshe të pashpjegueshme janë shenja që shfaqen në disa pacientë. Kanceri pankreatik merr jetët e 338,000 njerëzve çdo vit dhe përfaqëson 2.4% të të gjitha rasteve të kancerit. Pankreasi është i vendosur prapa stomakut dhe prodhon lëngje që ndihmojnë tretjen e ushqimit dhe hormoneve.

– Kanceri limfatik; Ky kancer fillon të zhvillohet në qelizat e bardha të gjakut të sistemit tuaj limfatik, i cili është thelbi i sistemit tuaj imunitar. Dhimbje barku, lodhje dhe nyjet limfatike të fryra (që gjenden në sqetull, qafë, dhe ijë) janë simptomat që disa pacientë kanë raportuar. Duke marrë  jetën e më shumë se 386.000 njerëzve në vit në mbarë botën, Limfoma jo-Hodgkin përfaqëson 2.4% të të gjitha rasteve të kancerit.

– Leukemia; Kanceri i qelizave të gjakut quhet leukemi. Ajo fillon në palcën e kockave, ku shumica e qelizave të gjakut prodhohet. Leukemia përfaqëson 2.5% të rasteve të kancerit në nivel global, dhe shkakton vdekjen e 352,000 njerëzve çdo vit. Shumë qeliza të papjekura të gjakut krijohen dhe prishin qelizat e shëndetshme të gjakut, duke çuar në rritjen e rrezikut të infeksionit, lodhje ekstreme dhe anemi.

Këto janë llojet e kancerit të diagnostikuara më së shumti në botë, me një akont mbi 72.2% të të gjitha rasteve.

Statistikat zyrtare thonë se “kanceri” është shkaku i vdekjes, por realiteti është se shumica e njerëzve që vdesin nga “kanceri” aktualisht vdesin nga trajtimet konvencionale si: kimioterapia, rrezatimi, dhe kirurgjia.

Duke i kushtuar vëmendje të veçantë trupit tuaj, duke u kujdesur për dietën dhe mënyrën e jetesës, ju do te keni gjetur çelësin për parandalimin e kancerit. Por nese tashme jeni prekur prej tij, atehere duhet te beni zgjedhjen e duhur ne trajtimin e tij: zgjedhjen natyrale, efektive dhe pa efekte anesore; per me shume mundesi sherimi dhe cilesi me te larte jetese. Ne jemi ketu per tju ofruar ndihme profesionale, prandaj ndjehuni lirshem te na kontaktoni ne cdo kohe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here