Home Të tjera Zgjodhem per ju Hipertiroidizmi -Hyperthyroidism është një gjendje shëndetësore e shkaktuar nga mbiprodhimi i hormoneve...

Hipertiroidizmi -Hyperthyroidism është një gjendje shëndetësore e shkaktuar nga mbiprodhimi i hormoneve tiroide nga gjëndra tiroide.

Hyperthyroidism është një gjendje shëndetësore e shkaktuar nga mbiprodhimi i hormoneve tiroide nga gjëndra tiroide.
Simptomat

Simptomat e hyperthyroidismit përfshijnë rrahje zemre të shpejtë, tiroide të zgjeruara(goiter), lëkurë me lagështi, drithërima ose dridhje, nivelete të çrregullta të impulsit të presionit (shumë të larta ose shumë të ulta), lodhje, ankth, humbje peshe, sy të fryrë, djersitje e tepruar, rritje e oreksit, tolerancë e ulët për ngrohje, diarre, dhimbje gjoksi, dhe çrregullime gastrointestinale.

Te njerëzit e moshuar me hyperthyroidism, megjithatë, e kundërta e simptomave të mësipërme mund të ndodhë. Në përgjithësi, hyperthyroidismi është shumë më i rrallë se hypothyroidism (funksion tiroid nën-aktiv).
Hyperthyroidismi mund të shoqërohet shpesh me atë që quhet sëmundja Graves, një gjendje e karakterizuar nga një tiroide e zgjeruar, fryrje të syve, skuqje dhe ënjtje në pjesën e përparme të këmbëve.

Shkaqet

Përgjigja imune e parregullt besohet të jetë një shkak i mundshëm i hyperthyroidismit. Shkaku i saktë nuk dihet, por antitrupa të caktuara nga sistemi imunitar nisin një sulm në tiroide, duke shqetësuar kështu prodhimin e hormoneve. Edhe gungat apo tumoret që formohen në tiroide e prishin prodhimin e hormoneve. Hyperthyroidismi i përkohshme mund të shkaktohet nga infeksioni ose inflamacioni, dhenga disa ilaçe të caktuara.
Hyperthyroidismi është më pak i zakonshme se Hypothyroidism, por për të dy sëmundjet, gratë duket të jenë më të ndjeshme se sa meshkujt.

Duhet të jeni të vetëdijshëm se mosfunksionimi tiroid mund të jetë shkak i përsëritjes së sëmundjeve.

hyperthyroidism-home-remedies

Mënyrat e Trajtimit

Ushqimi

Hani një dietë organike, me ushqime të plota, duke vënë theksin mbi ushqimet që natyrisht shtypin prodhimin e tepërt të hormoneve tiroide. Ushqimet e tilla përfshijnë: brokoli, lakër e kuqe, lakër, lulelakër, lakër jeshile, zarzavate mustardë, spinaq, rrepë, sojë, pjeshkë, dhe dardhë.

Eliminoni produktet e qumështit, mbi konsumin e produkteve të grurit, kafen, çajin dhe pije e buta me kafeinë.
Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që të përpiquni t’i përmbaheni për sa në vijim:
• Mos konsumoni ëmbëltues artificialë.
• Mos pini pije të gazuara.
• Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë të papërpunuara, nga lopët që ushqehen me bar.
• Shmagni mishin e kuq, dhe zgjidhni vetëm mish organik duke përfshirë pak mish viçi, mish qengji, dhie, dhe më shumë mish pule dhe gjeldeti.

Aromaterapia

Vajrat esenciale të mëposhtme janë veçanërisht të dobishme:
Vaj Lavender – ka një efekt harmonizues në sistemin nervor, duke vepruar si një qetësues për ata që përjetojnë simptoma të agjitacioneve emocionale dhe mendore, si dhe të stresit. Është gjithashtu i mirë për pagjumësi, sidomos kur shkaku është stresi dhe ankthi.
Vaj Bergamoti – i mirë për të dyja: lehtësimin e ankthit dhe për të rregulluar oreksin. Gjithashtu ka qetësues dhe efekte frymëzuese në sistemin nervor, si dhe efekte antidepressant, që mund të ndihmojnë me lodhjen.
Vaj Mendre – ndihmon të qetësoni trupin dhe mendjen, si dhe stimulon qarkullimin e gjakut, të cilat që të dyja forcojnë dhe qetësojnë sistemin nervor. I shkëlqyer për trajtimin e simptomave të nervozizmit hyperthyroidik, lodhjes dhe intolerancës së ngrohjes.
Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë siguroheni që vaj esencial të jetë 100{ad665188d2e1dd481ca1082a75a5a95cd65abe9addc30f8ce0b9a52794b3f058} bimor, i pastër dhe i distiluar, dhe se vjen nga një burim i respektuar.

Terapia me lëngje

Provo koktejet e mëposhmte:

– Karrota, selino, spinaq, dhe lëng majdanoz;

– Lakër, lakërishtë, dhe spinaq.

KURA BIMORE

Mjekësia Arabe ofron kurë natyrale profesionale për Hipertiroidismin, te ngjashme me produktet e meposhtme.

Previous articleKeni dëgjuar për Faraonin e Egjiptit që jetoi shekuj më parë?… Historia e trupit të tijë në vitin 1981 në Francë
Next article“Njerëzit e pyetnin pejgamberin [salallahu alejhi ue selam] rreth gjërave të mira, por unë …