Çaji nga majdanozi, ilaç për shumë sëmundje

0
380

Çaji i bërë nga majdanozi përdoret për të rregulluar ciklin menstrual dhe konsiderohet se ndihmon në normalitetin e mitrës pas lindjes.
Përpos kësaj, kjo pije është ilaç për të gjitha sëmundjet e veshkave, transmeton portali arbresh.

Çaji i majdanozit parandalon indet nga thithja e kripës, që ndihmon veshkat dhe mëlçinë. Kjo pije rekomandohet në rastet e infeksioneve të fshikëzës dhe shfaqjen e gurëve të veshkave. Përmban acid folik dhe ka ndikim të madh te personat me sëmundje kardiovaskulare.

Tjetër e mirë e majdanozit është se ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit.

Si duhet përgatitur ky çaj. Ja receta:

2 lugë të mesme majdanoz të freskët i vendosni në ujë për t’u zier. Lëreni të qëndrojë ashtu për 5 deri në 10 minuta dhe më pas e largoni majdanozin.

Pasi të ftohet çaji, shtoni disa pika limoni dhe një lugë çaji mjaltë, nëse dëshironi. Mund ta konsumoni kurdo që të dëshironi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here