Home Të tjera Zgjodhem per ju A e dini pse Muhammedi (a.s.) hante gjithmonë rrush të thatë?

A e dini pse Muhammedi (a.s.) hante gjithmonë rrush të thatë?

I Lartësuar është Allahu, shiko numrin e sëmundjeve që kuron rrushi i thatë dhe efektet e tij në organizmin e njeriut. Rushi i thatë “Zebib”, të cilin Profeti(a.s) e pëlqente dhe i këshillonte të tjerët që me të, të nxirrnin zekatin e Fitrit, ka dobi të jashtëzakonshme për trupin e njeriut, por, shumë njerëz janë të pavëmendshëm ndaj tij. Më poshtë po rendisim dobitë e tij.

Vlerat ushqyese të rrushit të thatë: Profeti(a.s) na ka porositur që ta konsumojmë rrushin e thatë “Zebibin”. “Zebibi” është rrush i thatë, i cili mund të jetë i zi ose i verdhë, me ose pa bërthama. Karakteristikë e tijë është se ai është si rrushi i freskët dhe përmban potasium, fosfor, kalcium, magnezium, bakër, hekur, fibra, karbohidrate, vitamin B, C dhe sheqerna, është i pasur me substanca anti-oksidante, ka një rol të rëndësishëm në kurimin e sëmundjeve të aparatit të fyrmarrjes dhe aparatit tretës.

Dobitë mjekësore të rrushit të thatë: 

Ulë presionin e lartë të gjakut;
Ul nivelin e kolesterolit në gjak;
Të mbron nga sëmundjet e zemrës;
Është qetësues për kollën, pasi ta kemi zier atë në ujë;
Largon gëlbazën;
Lufton mikrobet dhe viruset;
Antioksidant;
Parandalon formimin e gurëzave në dhëmbë;
Largon nga trupi helmet;
Pakëson gjakderdhjen gjatë periodave;
Forcon shpretkën, mëlçinë dhe stomakun;
Forcon kujtesën;
Të mbron nga kanceri i zorrës së trashë;
Të mbron sytë nga sëmundjet;
Lufton dobësimin e kockave;
Është kundër infeksioneve;
Është qetësues;
Të pastron gjakun;
Pastron dhe qartëson zërin
Sëmundjet që shëron rrushi i thatë:

Kapsllëkun;
Majasëllin;
Prishjen e dhëmbëve;
Infeksionin e bajameve;
Reumatizmën dhe infeksionin e kyçeve;
Sëmundjet e mëlçisë dhe tëmthit;
Kequshqyerja dhe nënpesha;
Infeksionet në fyt;
Sëmundjet e mushkrive dhe kraharorit;
Sëmundjet e veshkave, fshikëzës dhe gurëve në kanalin urinar;
Urinimin me vështirësi;
Malarjen;
Sëmundjen e Cermës;
Migrenën;
Verdhëzën;
Leuçeminë;
Sëmundjet e stomakut;
Aciditetet e stomakut;
Pezmatimin e zorrëve;
Kruarjet në lëkurë;
Linë;
Favus në kokë(sëmundje që godet lëkurën e kokës)

Previous article10 arsye të vlefshme pse duhet të hani presh
Next articleKryerja e më shumë se një umreje brenda një udhëtimi