8 Ushqimet më të mira për zorrët

0
401

Çdo gjë që ju hani kalon në traktin e tretjes. Membrana e zorrëve të mëdha dhe rektumit në fund të tubit tretës përmban mbeturina, lëngje acide biliare dhe fibra që ndihmojnë tretjen e ushqimit. Përmbajtja e zorrëve ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e indeve.

Shëndeti gastrointestinal ndikon në të gjithë trupin duke shkaktuar sëmundje të lëkurës, gjakut, kockave, trurit , zemrës, etj. Këtu kemi zgjedhur disa ushqime që duhet të hani çdo ditë për shëndetin optimal të zorrëve.

Farat e lirit
Farat e lirit janë të  lartë në fibra, të tretshme, ndihmojnë në promovimin e baktereve të mira në zorrë, shpërbëjnë toksinat, dhe nxitin lëvizje të rregullta në zorrë. Farat e lirit përmbajnë acidin yndyror omega-3 që siguron një shtresë të traktit gastrointestinal që lejon ushqimin për të udhëtuar lehtësisht. Përveç shëndetit të zorrëve, ato ndihmojë në mbrojtjen e llojeve të caktuara të kancerit (p.sh. gjirit, zorrës së trashë, prostatës), sëmundjet e zemrës, dhe pabarazitë hormonale.

Lëng selino
Një ilaç i fuqishëm, shpesh i neglizhuar, por që ndihmon në shëndetin e zorrëve është lëngu organik i selinosë. Ai duket shumë i thjeshtë për të qenë efektiv, por kripërat natyrale që gjenden në lëngun e selinosë, ndihmojnë në rindërtimin e pH të shëndetshme  në zorrë. Ky lëng kurues  jo vetëm që ndihmon tretjen, por edhe hormonet, trurin dhe shëndetin imun. Ai  gjithashtu përmban kompleksin luteolin, i cili ul nivelet e inflamacionit.

Lulelakra, kale dhe brokoli
Këto perime përmbajnë sulforaphane, një lëndë natyrale e mahnitshme, e cila është një antioksidant i fuqishëm që lufton inflamacionin. Duhet të keni kujdes që të mos i gatuani në temperatura të larta. Nëse nxitoni për ti  gatuar ato në temperatura shumë të larta, enzima e tyre shkatërrohet dhe nuk do të merrni dobitë e nevojshme prej tyre.

Bananja e gatueshme
Kur njerëzit mendojnë niseshte të sigurta, imagjinata e tyre ndalet tek patatet e ëmbla. Por në natyrë ka më shumë se vetëm patate të ëmbla. Bananet e gatueshme janë një burim i shkëlqyer i niseshtesë natyrale dhe zbutëse të ushqimit në zorrë. Ajo që duhet të bëni; hiqni lëvoren, prijini në feta , vendosini në një tepsi, spërkatini me kanellë, vaj ulliri ose kokosi, dhe piqini për 20 min. Sapo t’i keni provuar, do ta kuptoni se ky ushqim është relaksues jo vetëm për zorrët por edhe për stomakun.

Supë me kocka
Ushqimi më i mirë për shëndetin e zorrëve është supa me kocka, një nga burimet më të mira të kolagjenit, dhe proteinave të cilat janë të nevojshme ​ për të formuar inde në traktin gastrointestinal. Kolagjeni mbron dhe zbut rreshtimin e tretjes dhe mund të ndihmojë  në kurimin e sindromit  të zorrës që pikon, irritimit te zorrëve, dhe sëmundjet inflamatore të zorrëve (IBD), si sëmundja Crohn dhe koliti ulçerativ. Është vërtetuar se pacientët me IBD prodhojnë më pak kolagjen në sistemet e tyre të tretjes.
Rritja e konsumit të kolagjenit do të ndihmojë normalizimin dhe forcimin e membranave të mukusit në zorrë. Kur kolagjeni prishet, formohet xhelatina. Kjo njihet për shkaktimin e alergjive ushqimore dhe ndjeshmërinë ndaj ushqimeve si qumështi i lopës dhe gluteni. Edhe disa lugë në ditë mund të ndihmojnë për të rivendosur shëndetin në sistemin tretjes.

Hudhra
Hudhra ka kaq shumë përfitime për zorrën! Më e rëndësishmja është se mund të përdoret si një ushqim që vret bakteriet dhe candidan. Mbipopullimi i candidas në zorrë është shkaktari krysor i fryrjes, kapsllëkut, ulçërës dhe madje edhe puçërrave të lëkurës. Hudhra vepron gjithashtu si një probiotik, ose ushqim që mund të fuqizojë më shumë zorrët me baktere të mira. Kjo parandalon rritjen e candidas dhe mban një ekuilibër të shëndetshëm të mikrobeve në zorrëve.

Angjinarja
Angjinarja është një ushqim probiotik që përmban karbohidrate nondigestible (ne zakonisht i quajmë këto fibra), që kalojnë nëpër zorrët e vogla pa u tretur, në këtë mënyrë ajo ushqyen bakteret e mira në zorrë.

Angjinarja përmban rreth 31 % të peshës fibra, shumë prej të cilave janë inulin, një probiotik për balancimin e Microbiome. Shumica e njerëzve marrin më pak se gjysmën e sasisë së fibrave të përditshme që duhet, prandaj shtimi i ushqimeve të pasura me fibra në ushqimin tuaj është një hap i rëndësishëm në krijimin e një mjedisi të shëndetshëm të zorrëve.

Ju mund të shtoni angjinare të copëtuar në një sallatë ose rosto, apo një zierje të lehtë me pak kripë+vaj ulliri+piper dhe karota. Ju mund ta përdorni atë si shtesë në supa të ndryshme me perime.

Fibrat
Ushqimi më i mirë për shëndetin e zorrëve pa mëdyshje është fibra. Ushqimet e pasura me fibra e mbajnë shëndetin gastrointestinal  të shëndetshëm dhe të gjallë. Perimet janë veçanërisht të pasura me probiotikë, gjë që nuk është e habitshme. Ushqimet si asparagus, qepa, hudhra, angjinarja, rrënjë çikore, lulelakër, spinaqi dhe karrota janë burime të shkëlqyeshme të fibrave.

Shënim! Nëse vuani nga kapsllëku i rëndë, gazrat ose dhimbjet e stomakut, nuk këshillohet të përdorni shumë qepë dhe hudhër në dietën tuaj, sidomos të  papërpunuara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here