4 arsye përse nuk duhet të pini ujë nga frigoriferi

0
357

Të pirit ujë frigoriferi në verë mund t’ju ndihmojë të shuani nxehtësi, por a e keni menduar ndonjëherë çfarë dëmesh mund t’i sjellë kjo gjë organizmit tuaj?
Më herët kemi folur për përfitimet që na ofron uji i ngorhtë, por ja që në verë jo ujë të ngrohtë që s’mund të pimë, por dhe uji i ambientit duket se nuk e shuan etjen tonë. Veç kënaqësisë që na jep një gotë uji e ftohtë, nuk ka asgjë të mirë për të na ofruar. Lexoni më poshtë 4 arsyet përse nuk duhet të pini ujë nga frigoriferi.
1.Shkakton probleme për aparatin tretës
Pirja e ujit të ftohtë pengon procesin tretës pasi shkakton ngushtim të enëve të gjakut.
2.Uji i ftohtë dobëson sistemin imunitar
Të pish ujë të ftohtë menjeherë pas një vakti dobëson funksionet e metabolizmit dhe e bën atë më të avashtë. Ndonëse këto efekte janë minimale, kjo gjë varet nga organzimi i gjithësecilit prej nesh.

3.Uji i frigoriferit përkeqëson disa probleme shëndetësore

Sipas European Society of Pediatric Allergy and Immunology, uji i ftohtë përkeqëson gjendjen e astmës dhe migrenës. Uji i ftohtë u shkakton dhimbje koke shumë njerëzve, ndaj nëse ndieni se koka ju dhemb fill pas pirjes së ujit e keni nga kjo.
4.Shkakton dhimbje fyti
Uji i ngrohtë ndihmon në krijimin e një mukoze mbrojtëse në rrugët respiratore ndërkohë që uji i ftohtë bën të kundërtën duke rritur rrezikun të prekeni nga bakteret viruset ap agjentët e jashtëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here