Pse është me rëndësi të flemë dhe të zgjohemi herët?

0
469
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Shkuarja në shtrat në orën 23:00, në mesnatë apo më vonë, është e dëmshme për shëndetin e njeriut dhe është shkaktar i shumë “vrasjevemoderne” si sëmundjet e zemrës dhe kanceri. Orari më i mirë për pushimin e trupit tuaj është midis 22:00 dhe 6:00 në mëngjes. Kuptojeni si është puna e trupit tuaj, kjo ju ndihmon ta arrini nivelin optimal të shëndetit:

21.00 – 22.00 – Trupi eliminon kemikatet toksike nga sistemi imun.

22.00 – 01.00 – Mëlçia eliminon helmet dhe rigjenerohet.

00.00 – 04.00 – Palca kurrizore krijon gjak.

00.01 – 03.00 – Fshikëza eliminon helmet dhe ripërtërihet.

03.00 – 05.00 – Mushkëritë eliminojnë helmet dhe ripërtërihen.

05.00 – 07.00 – Zorra e trashë eliminon helmet dhe ripërtërihet.

07.00 – 09.00 – Vitaminat, mineralet, substancat shëruese thithen në traktin tretës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here