Mjalti mbron nga ulçera (i thati) në stomak

0
360

Një prej mundësive të pakta që përdoret për kurimin e ulcerës në stomak është mjalti.

Vetitë e tij kuruese janë të dukshme, nëse ai përdoret të paktën 4 lugë çaji mjaltë në ditë. Ky përfundim u bë i ditur pas shpalljes së rezultateve të një studimi të kryer në Zelandën e Re.honey-jars-1

Në të morën pjesë më shumë se 2000 pjesëmarrës, në të cilin u vërtetuan efektet pozitive të tij. Mjalti kishte në përbërje të tij elemente, të cilat kishin efekt regjenerues, sidomos tek plagët. U vu re se mjalti i pastronte ato dhe i mbronte nga infeksionet e ndryshme.

Për kurimin e kësaj sëmundjeje shpesh mjalti mund të përdoret me lëngun e gjetheve të murrizit.

Çaji këtyre gjetheve duke u përzier me një sasi mjalti duhet lënë për 24 orë në një enë dhe më pas pihet nga 1 lugë çdo mëngjes

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here