Konsumoni këto ushqime para gjumit

0
328

E ky do të jetë një sekret pothuajse që për të cilin do të ndiheni falënderues

Këto ushqime janë :

Banane – Ato janë praktikisht një pilulë gjumi në një lëvozhgë. Përveç se përmban qetësues ato përmbajnë magnez, një relaksues i muskujve.

Çaji kamomil – Kamomil është një element kryesor që ju vë në gjumë duke qetësuar mendjen dhem organet.

Qumështi i ngrohtë – Ky nuk është një mit. Qumështi ka disa triptofanit, një aminoacid që ka efekt qetësues si dhe kalcium.

Mjalti – Hidhni një lugë mjaltë në qumështin tuaj të ngrohtë ose tek çaji. Ai do të ulë nivelin e vigjilencës duke ju dhënë një gjendje përgjumjeje.

Tërshëra– Ato janë burimi një ndjenje gjumi.

Bajamet – Një grusht me bajame do t’iu bëjë të bëni një gjumë të qetë duke qenë se ato përmbajnë triptofan dhe magnez për relaksimin e muskujve.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here