Home Zgjodhëm për ju. Cfare duhet bere kur ju thumbon bleta?

Cfare duhet bere kur ju thumbon bleta?

Ka terapi kunder reumatizmit me thumbim blete. Dhe shume te suksesshme madje nen kujdesin mjekesor. Por cfare duhet bere pas thumbimit te bletes?

Uthulla e Mollës – sigurisht nuk është edhe aq befasi për ata që veç janë në dijeni për fuqitë e uthullës së mollës, ky lëng është gjithashtu në gjendje të zvogëloj dhembjet dhe pa-rehatin nga thumbimi bletës. Pas thumbimit, thjesht lagni një top pambuku (ato që përdorni për pastrim fytyre) me uthull molle dhe vendoje aty ku jeni thumbuar. Funksionon gati në të gjitha thumbimet nga bletë të ndryshme. Sa për dijeni, kjo është vetëm njëra nga shumë të mirat e uthullës së mollës.

Mjalti – ndoshta ju duket e çuditshme të shihni mjaltin si një ilac popullor për thumbim blete, por nuk është për tu çuditur. Dobitë shëndetësore të mjaltit janë të shumta dhe duke konsideruar përbërësit e saj antibakterial, antifungal dhe antiseptik, mjalti është një bar efektiv për shumë probleme shëndetësore. Vendosnni pak mjaltë në vendin ku jeni thumbuar dhe prisni se si largohet dhembja dhe e ënjtura brenda pak minutave dhe kjo duke ju falënderuar mjaltit si antiseptik.

Tabako – Çudi por edhe tabako (duhani) është një nga barërat për trajtimin e thumbimin të bletëve. Ashtu si aplikimi i uthullës së mollës dhe mjaltit, thjesht merrni pak duhan dhe fërkoni në vendin ku jeni thumbuar.

Balta – diçka që secili e ka afër dhe në dispozicion gjithmonë, balta mund të përdoret edhe për trajtimi të pickimit nga bleta. Thjesht përziej ca dhe dhe dhe ujë për të bërë baltën dhe fërko mbi vendin e thumbimit. Më pas jepi pak kohë që helmi të dali jashtë dhe shiko se si largohet e ënjtura përderisa thahet balta.

Qymyr Druri i Aktivizuar – i njohur si një agjent i shkëlqyeshëm detoksi që përdoret për shumë qëllime, qymyr druri mund të përdoret edhe për thumbim blete. Përziej ca qymyr druri me ujë dhe apliko në vendin e thumbimit.

(Shkeputur nga Mesimet e Dioles)

Previous articleILAHI E RE: “Bukuria E Namazit” – Emran Bellani – (Official Video Full HD)
Next articleSa duhet të qëndrojnë dy të fejuar pa u martuar