Bimet qe trajtojne MIGRENEN

0
383

Njerezit prej shekujsh kane perdorur bimet per te sheruar shume semundje – dhe migrena nuk ben perjashtim.

1 – MENTA dhe vaji esencial i saj kane perberes aktive qe ndihmojne ne trajtimin e migrenes.

2 – XHENXHEFILI eshte perdorur gjithmone per problemet neurologjike, duke perfshire dhe dhimbjen e kokes.

3 – VALERIANA eshte perdorur qe ne kohen e Hipokratit ne Greqine e lashte per te trajtuar pagjumesine. Ne kohet moderne, kjo bime (rrenja e saj) perdoret per te trajtuar ankthin dhe migrenen. Vetite e saj qetesuese ndihmojne ne relaksimin e muskujve te tensionuar.

4 – CORIANDER perdoret per te lehtesuar presionin e krijuar nga sinuset dhe dhimbjen e kokes, duke hedhur uje te nxehte mbi farat e corianderit dhe te behet inhalim me avujt. Farat perdoren dhe si caj.

5 – Vaj LIVANDO i njohur per aromen e tij te embel ndihmon ne lehtesimin e dhimbjeve te migrenes nese aplikohet ne temtha duke bere masazh.

6 – ROZMARINA ndihmon ne permiresimin e kujteses dhe rrit perqendrimin. Kohet e fundit perdoret per trajtimin e migrenes. Perdoret si caj, inhalim ose dhe vaj per masazh.

7 – MIJEFLETESHI ka marre emrin a heroit grek Akili (achillea millefolium), eshte perdorur tradicionalisht per te sheruar plaget, dhimbjet menstruale, por dhe ankthin, dhimbjen dhe migrenen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here