Bazat e dhimbjes se kokes

0
469

Bazat e dhimbjes se kokes

Sipas statistikave, mbi 45 milione amerikane vuajne nga semundja kronike,e perseritur e dhimbjes se kokes dhe nga keto, 28 milione vuajne nga migrena. Rreth 20% e femijeve dhe te rinjeve kane gjithashtu dhimbje te forta koke.

Cfare lloje dhimbjesh koke ka?

Ka disa lloje te dhimbjeve te kokes – 150 diagnoza dhimbjesh koke jane vendosur!

Me poshte eshte nje liste e llojeve me te zakonshme te dhimbjes se kokes.

Dhimbje koke qe zgjat: Gjithashtu e quajtur dhimbje koke kronike e perditshme ose dhimbje koke jo-progresive,dhimbjet e kokes qe zgjasin jane dhimbjet me te zakonshme te kokes ne te rriturit dhe te rinjte. Keto tkurrje te muskujve te kokes shkaktojne dhimbje te moderuar dhe te vijne e shkojne ne nje periudhe te zgjatur kohe.

Migrene:Shkaqet e sakta te migrenes jane te panjohura, edhe pse ato jane te lidhura me kontraktimin e eneve te gjakut dhe ndryshimeve te tjera ne tru, si dhe anomali te trasheguara ne disa zona te trurit. Dhimbja e migrenes eshte nga e moderuar deri e rend, shpesh e pershkruar si pounding, dhimbje te ngrire. Ajo mund te zgjase nga 4 ore deri ne 3 dite dhe zakonisht ndodhin 1 deri ne 4 here ne muaj. Migrena eshte e shoqeruar me simptoma te tilla si ndjeshmeria ndaj drites; zhurmes ose aromave; te perziera ose te vjella; humbja e oreksin; crregullime stomaku ose dhimbje barku . Kur nje femije ka nje migrene ata shpesh duken te zbehte,i merren mendte, kane vizione te paqarte, ethe, crregullime stomaku, pervec qe mund te kene simptomat te listuara me siper.

Nje perqindje shume e vogel e migrenes ne te vegjlit perfshijne simptoma gastrointestinale periodike, ne te cilen e vjella eshte me e zakonshme. Te vjellat periodike do te thote se simptoma te ndodhin ne nje baze te rregullt – rreth nje here ne muaj. Keto lloje te migrene nganjehere jane quajtur migrene e barkut

Sindroma e dhimbjes se kokes e perzier: Gjithashtu i quajtur migrene e transformuar, kjo eshte nje kombinim i migrenes dhe i dhimbjes se zgjatur te kokes. Te dy te rriturit dhe femijet e perjetojne kete lloj dhimbje koke.

Dhimbja e kokes e grumbulluar: Lloji i fundit me i perhapur, edhe pse me i rendi, lloj primar dhimbje koke, dhimbja e dhimbjes e kokes e grumbulluar eshte intensive dhe mund te pershkruhet si nje djegie ose therje qe eshte ngrire ose konstante. Dhimbjet jane aq te renda sa ata qe vuajne nga dhimbja e kokes e grumbulluar nuk mund te ulen dhe deshirojne shpesh paqe gjate nje sulmi. Dhimbja ndodhet pas nje syri, ose ne zonen syrit, pa ndryshuar anet. Termi “dhimbje e grumbulluar” i referohet dhimbjes se kokes karakteristike qe kane nje grupim te sulmeve. Kjo dhimbje koke ndodhe nje deri ne tre here ne dite gjate nje periudhe te grumbullimit, e cila mund te zgjase 2 jave deri ne 3 muaj. Dhimbja mund te zhduket krejtesisht (te hyjne ne “lirim”) per muaj apo vite, dhe me pas te peseritet.

Dhimbje koke nga sinusi (Sinoziti): dhimbjet e kokes nga sinoziti jane te shoqeruara me nje dhimbje te thelle dhe te vazhdueshme ne kockat e faqes, uren e ballit apo hunde. Dhimbjet zakonisht intensifikohen me levizje te papritura koke ose lodhje dhe zakonisht ndodh me simptome te tjera te tilla si shkarkim i hundes, ndjenje ngarkese ne vesh, ethe dhe enjtje te fytyres.

 

Cilat jane llojet e dhimbjes se kokes?

Dhimbje koke akute: pare ne femijet, keto jane dhimbje koke qe ndodhin papritmas dhe per here te pare dhe jane simptome qe zhduken pas nje periudhe relativisht te shkurter kohe. Dhimbje koke akute me te shumten e rasteve rezultojne ne nje vizite ne zyren e pediater dhe / ose urgjence. Nese nuk ka simptome apo shenja neurologjike, shkaqet me te zakonshme per dhimbje koke akute ne femijet dhe te rinjte eshte nje infeksion i frymemarrjes ose kanal shkarkimi i qelbezuar.

Dhimbje koke lidhur me hormonet:dhimbjet e kokes ne grate shpesh jane te lidhura me ndryshimin e niveleve te hormoneve qe ndodhin gjate menstruacioneve, shtatzanise, dhe menopauzes. Ndryshime, si per shembull pilula e kontrollit te lindjes shkaktojne dhimbje koke ne disa gra.

Dhimbje koke kronike progresive: Gjithashtu i quajtur terheqje apo dhibje koke trazuese, dhimbje koke kronike progresive perkeqesohen dhe ndodhin me shpesh me kalimin e kohes. Keto jane me pak te zakonshme dhe llogariten per me pak se 5% e te gjithe te rriturit dhe me pak se 2% e te gjithe femijeve me dhimbje koke. Dhimbje koke kronike progresive mund te jete rezultat i nje semundjeje ose crregullim i trurit ose kafke.

A eshte dhimbja e kokes e trashegueshme?

Po, dhimbja kokes, sidomos migrena, kane nje tendence per te trasheguar ne familje. Shumica e femijeve dhe te rinjve (90%) qe kane migrene kane anetaret e tjere te familjes me migrene. Kur te dy prinderit kane nje histori me migrene, ka 70% shans qe femija do te zhvillojne migrene. Nese vetem nje prind ka nje histori migrene, rreziku bie ne 25% -50%.

Cfare shkakton dhimbje koke?

Dhimbjet e kokes vijne nga sinjale qe bashkeveprojne brenda trurit, venat e gjakut dhe nerva qe rrethojne. Gjate nje dhimbje koke, nerva te vecanta te venave te gjakut dhe muskujt e kokes aktivizohen dhe dergojne sinjale dhimbjee ne tru. Nuk eshte e qarte pse keto sinjale aktivizohen.

Ka nje migrene “dhimbje qendrore” ose gjenerator ne zonen mes te trurit. Nje migrene fillon kur qelizave nervore hiperaktive dergojne impulse ne venat e gjakut, duke shkaktuar shtrengim, e ndjekur nga perhapje te ketyre venave dhe lirimin e prostaglandins, serotonin, dhe substanca te tjera qe e bejne pulsimin te jete i dhimbshem. Serotonin eshte nje esence kimike per disa procese trupit.

Dhimbjet e kokes qe ndodhin papritmas jane zakonisht per shkak te nje semundje, infeksion, ose temperature. Te tjera kushte qe mund te shkaktoje nje dhimbje koke perfshijne sinusit akut (inflamacion i sinuses), faringjit (inflamacion apo infeksion i fyt) ose otit (infeksion i veshit, ose inflamacion).

Ne disa raste, dhimbja e kokes mund te jete rezultat i nje goditje ne koke (traumave) apo shume rralle nje shenje te nje gjendje me serioze mjekesore.

Shkaqet me te zakonta te dhimbjeve te forta koke apo kronike nonprogressive perfshijne stres emocional te lidhura me familjen dhe miqte, apo shkollen dhe punen; perdorimin e alkoolit; mos ngrenia; ndryshime ne gjumit; perdorimin e tepruar te ilaceve; tensioni dhe depresioni. Shkaqet e tjera te dhimbjes se kokes perfshijne demtim syri ose qafe, demtim kurizi apo ndejtja ne pozicione jo komforte.

Dhimbjet e kokes mund gjithashtu te jene shkaktuar nga faktore te mjedisit qe jane te perbashket ne nje familje, te tilla si te ekspozimit te dores se dyte ndaj duhanit, aroma jo te pelqyeshme ose parfume, ekspozimi ndaj disa allergjeneve ose ngrenia e disa ushqimeve te caktuara.

Stresi, ndotja, zhurmat, ndricimi dhe ndryshimi i motit jane faktore te tjere te mjedisit qe mund te shkaktoje dhimbje koke per disa njerez.

Shume aktivitet fizik gjithashtu mund te shkaktoje nje migrene ne te rritur dhe femije.

Konsultohuni me nje mjek per te gjetur se cfare eshte duke shkaktuar dhimbjen e kokes.

A largohet dhimbja e kokes me kalimin e kohes te femijet?

Dhimbja e kokes mund te permiresohet ndersa femijet rriten, mund edhe te zhduken dhe pastaj kthehen me vone ne jete. Nga mesi i shkolles se mesme shume djem qe kane pasur migrene nuk e kane me ate, por te vajzat migrena shpeshtohet per shkak te ndryshimit te hormoneve. Migrena ndodh tre here me shume ne vajzat adoleshente se sa djemte te se njejtes moshe.

Si vleresohen dhe diagnostikohen dhimbjet e kokes?

Nese keni simptoma dhimbjeje koke, hapi i pare eshte qe te shkoni tek mjeku juaj. Ai ose ajo do te kryeje nje kontroll fizik te plote dhe nje vleresim te dhimbjes se kokes. Gjate vleresimit te dhimbjes se kokes, historia e dhimbjes tuaj dhe pershkrimi do te vleresohet. Ju do tju kerkohet te pershkruani simptomat dhe karakteristikat e shqetesimeve tuaja sa me plotesisht te jete e mundur.

Vleresimi mund te perfshije nje CT scan ose MRI ne qofte se nje crregullim strukturore te sistemit nervor qendror dyshohet. Te dyja keto analiza prodhojne imazhe nder-sektoriale te trurit te cilat mund te zbulojne fushat e parregullta ose probleme. Rrezet-X te kafkes nuk jane te dobishme. Nje EEG (elektroencefalograme) eshte gjithashtu e panevojshme nese nuk keni perjetuar humbjen e vetedijes me dhimbje koke.

Nese simptomat perkeqesohen ose te behen me te shpeshta perkunder trajtimit, pyesni mjekun tuaj per nje rekomandim per nje specialist. Mjeku juaj i familjes duhet te jete ne gjendje te japin emrat e specialisteve. Nese keni nevoje per me shume informacion, kontaktoni nje prej organizatave ne listen e burimeve per nje liste te mjekeve specialist.

Si trajtohen dhimbjet e kokes?

Doktori juaj mund te rekomandoje lloje te ndryshme te trajtimit per te provuar ai ose ajo mund te rekomandoje analiza te metejshme, apo t’ju rekomandoje tek nje specialist per dhimbjen e kokes. Ju duhet te krijoni nje afat te arsyeshem kohor me mjekun tuaj te familjes per te vleresuar simptomat e dhimbjes se kokes.

Trajtimi i duhur do te varet nga disa faktore, duke perfshire llojin, shpeshtesine dhimbjeve te kokes dhe shkaqet e saj. Jo te gjitha dhimbjet e kokes kerkojne kujdes mjekesor. Mjekimi mund te perfshijne edukimin e personit qe vuan, keshillime, menaxhimin e stresit dhe medikamente. Trajtimi i pershkruar per ju do te pershtatej per te permbushur nevojat tuaja specifike.

C’fare ndodh pas fillimit te trajtimit?

Kur mjeku juaj fillon nje program trajtimi, ndiqni rezultatet si dhe menyren se si program I trajtimit eshte duke funksionuar. Planifikoni takimet e doktorin edhe zbatojini ato ne menyre qe doktori te ndjek rregullisht progresin tuaj edhe te akordoje trajtimin simbas rastit.

Udhezues per dhimbje koke kronike

Merr informacionet baze per llojet e ndryshme te menaxhimit te kronike koke.

Udhezues per migrenen

Migrene mund te shkaktoje dhimbje te renda. Meso me shume rreth tyre shkakton dhe si te trajtimit.

Dhimbja e kokes te femijet

Children’s koke te ndodhe per te njejtat arsye te rriturit dhimbje koke. Shiko se si ato jane vleresuar dhe ne te diagnostikuar femijet dhe te rinjte.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here