Autoritetet Keniane i vranë pengjet me gaz helmues, dhe pastaj e shpërthyen ndërtesën

0
333

                                                                                                                      Westgate Mall

Shërbimi për shtyp të Harakat el-Shabab el-Muxhahidin (HSM) njoftoi për fundin e Operacionit Westgate në Nairobi:

“Pas 4 ditësh të ekspozimit të dobësisë të kombit të tyre, qeveria Keniane e përfundoi rrethimin në një mënyrë moralisht të dënueshme.

HSM konfirmon se qeveria Keniane ka përdorur agjentët kimikë për t’i dhënë fund rrethimit në qendrën tregtare Westgate, duke i vrarë të gjitha pengjet në proces. Duke dështuar për ti mposhtur muxhahidët brenda qendrës tregtare, qeveria Keniane shpërndau gazra kimike për t’i dhënë fund rrethimit në qendrën tregtare Westgate.

Në një akt absolutisht frikacak, forcat e tubuara Keniane qëllimisht hodhën në ndërtesë predha që përmbanin agjentë kimikë. Për të mbuluar krimin e tyre, qeveria Keniane e bënë shembjen e ndërtesës, duke i varrosur faktet dhe të gjitha pengjet nën rrënoja.

U. Kenyatta dhe qeveria e tij janë për t’u mbajtur fajtor për Westgate dhe për jetët e 137 pengjeve që mbaheshin nga Muxhahidët, u tha në deklaratën e Al-Shabaab.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here