Tumori i Trurit 

0
335

Tumori i Trurit
Duke marrë hapësirë deri brenda kafkës, një tumor i trurit mund të ndërhyjë në aktivitetin normal të trurit, duke rritur presionin në tru, duke e zhvendosur trurin ose duke e shtyrë atë drejt kafkës. Ai mundet gjithashtu të pushtojë dhe të dëmtojë nervat dhe indet e shëndetshme të trurit.
Si pasojë e rritjes jonormale të qelizave në tru, kanceret e trurit mund të lindin nga qelizat primare të trurit, qelizat që formojnë komponentët e tjerë të trurit (për shembull: membranat, enët e gjakut), ose nga rritja e qelizave të kancerit që zhvillohet në organet e tjera dhe që janë përhapur në tru nëpërmjet qarkullimit të gjakut (kancerit metastatic i trurit).

Edhe pse shumë masa që zhvillohen në tru janë quajtur gjerësisht tumore të trurit, jo të gjitha tumoret e trurit janë kanceroze; Kanceri është një term i rezervuar për tumoret malinje.
Tumoret malinje rriten dhe përhapen në mënyrë agresive, duke mbisunduar qelizat e shëndetshme me marrjen e hapësirave të tyre në gjak dhe ushqim, sepse si të gjitha qelizat e trupit, edhe qelizat e tumorit kanë nevojë për gjak dhe ushqyim për të mbijetuar. Ky është një problem i veçantë në tru, sepse rritja e shtuar brenda kufijve të mbyllura të kafkës mund të çojë në një rritje të presionit intracranial ose shtrembërim të strukturave jetësore, duke shkaktuar mosfunksionim tyre.

Tumoret beninje janë tumoret që nuk rriten në mënyrë agresive. Pothuajse të gjitha tumoret që fillojnë në tru nuk përhapen në pjesë të tjera të trupit. Dallimi i madh mes tumoreve beninje dhe malinje është se tumoret malinje mund të pushtojnë indet e trurit dhe rriten me shpejtësi; Kjo rritje e shpejtë në kufijtë e kafkës shpejt mund të shkaktojë dëme në indet afër trurit.
Një tumor beninj në përgjithësi është më pak serioz se një tumor malinj, por një tumor beninj mund të shkaktojë shumë probleme në tru. Megjithatë, problemet zakonisht përparojnë me një ritëm më të ngadaltë se në tumoret malinje.

Simptomat

Tumoret e trurit mund të ketë një shumëllojshmëri të simptomave, duke filluar nga dhimbjet e kokës deri te goditjet në kokë. Pjesë të ndryshme të trurit kontrollojnë funksione të ndryshme, kështu që simptomat ndryshojnë në varësi të vendndodhjes së tumorit.

Tumoret e trurit janë imitues të mëdhenj të çrregullimeve të tjera neurologjike, prandaj shumë nga simptomat e zakonshme mund të tregojnë kushte të tjera mjekësore dhe jo tumor.

Simptomat e një tumori të trurit mund të përfshijnë:
• Një krizë të re të pandodhur më parë te një i rritur.
• Paqëndrueshmëri ose çekuilibër, veçanërisht në qoftë se është i shoqëruar me dhimbje koke.
• Humbja graduale e lëvizjes apo ndjesi së në krahë ose këmbë.
• Vizioni i dyfishtë (veçanërisht nëse është i shoqëruar me dhimbje koke), ose humbja e shikimit në një ose të dy sytë, sidomos nëse humbja e vizionit është më periferik.
• Humbja e dëgjimit me ose pa marrje mendsh.
• Vështirësi në fjalë në fillim të një sulmi gradual.
• Të përzier, gjë e cila është më e rëndë në mëngjes.
• Humbja e kujtesës, konfuzioni dhe çpërqendrimi.

Shkaqet

Në shumicën e rasteve, shkaku i kancerit të trurit është i panjohur. Gjithësesi, ai nuk është infektiv; ju nuk mund të merrni një tumor të trurit nga dikush me tumor. Tumoret e trurit janë relativisht të rralla, dhe janë më të zakonshme te meshkujt sesa te femrat. Megjithatë, një lloj tumori i trurit, meningioma, është më i zakonshëm te gratë.
Njerëzit mund të preken nga tumoret e trurit në çdo moshë. Në përgjithësi, me kalimin në moshë, rreziku nga tumoret e trurit rritet, por ka shumë lloje të ndryshme të tumoreve të trurit që janë më të zakonshme te të rinjtë se sa të vjetrit.

Në përgjithësi, sot janë diagnostikuar më shumë tumore të trurit se në të kaluarën. Por kjo është kryesisht për shkak se ne jemi duke jetuar më gjatë dhe tumoret e trurit janë më të zakonshme te të moshuarit.
Tumoret e trurit mund të jenë gjenetike; në qoftë se ju keni një prind, vëlla ose motër të diagnostikuar me një tumor të sistemit nervor, rreziku është më i lartë se sa njerëzit e tjerë në popullatën e përgjithshme. Populli hebre kanë një rrezik më të lartë të meningiomas sesa popujt e tjerë, që mund të jetë për shkak të faktorëve gjenetikë.
Në mjedisin tonë, i vetmi rrezik i qartë që ne njohim është ekspozimi ndaj rrezatimit (rrezatimit jonizues). Meningiomas dhe glioma malinje janë më të zakonshme në njerëz të cilët kanë pasur radioterapi në kokë në të kaluarën. Fëmijët të cilët kanë pasur radioterapi në kokë si një trajtim për leukemi akute limfoblastike, janë të njohur të jenë në një rrezik më të rritur të tumoreve të trurit.

Gratë që kanë pasur kancer të gjirit kanë një rrezik të rritur për t’u prekur nga një glioma. Një studim ka treguar se njerëzit me kancer të mëparshëm nasopharyngeal kanë një rrezik në rritje të tumoreve të trurit, i cili mund të jetë për shkak të shkaqeve të panjohura të përbashkëta mjedisore ndërmjet kancerit dhe tumoreve nazofaringeale të trurit.

Ka disa prova se njerëzit me alergji të ushqimit apo të frymëmarrjes mund të kenë një rrezik të reduktuar paksa të tumoreve të trurit, edhe pse kjo nuk është kuptuar qartë pse kjo duhet të jetë kështu.
Njerëzit me HIV ose AIDS kanë një rrezik të rritur të kancerit të trurit. Një lloj i veçantë i rrallë i tumorit të trurit i quajtur Limfoma primare cerebrale ka më shumë gjasa për t’u zhvilluar në njerëz, sistemi imunitar e të cilëve nuk është duke funksionuar si duhet për shkak të AIDS ose ilaçeve të marra pas një transplantimi të organeve.

UDHEZIME TE PERGJITHSHME PER PACIENTET ME TUMOR TË TRURIT

Ushqimi

• Acidi folik – Acidi folik mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit tuaj nga përhapja. Provoni 400g në ditë, ose zgjidhni ushqime me acid folik, të tilla si spinaq, zarzavate të errëta, perime me gjethe, portokall, oriz, dhe fasule.
• Antioksidantë – Ushqimet me nivel të lartë të antioksidantëve janë të njohura për të luftuar dhe parandaluar kancerin e trurit. Zgjidhni boronicë, luleshtrydhe dhe rrush; sa më shumë fruta e perime të freskëta, aq më i madh është përfitimi – të konsumohen të gjalla dhe të pagatuara është alternativa më e mirë dhe duke mos i hequr lëkurat nëse është e mundur.
• Omega-3; Futeni sa më shumë peshkun në dietën tuaj, pasi ai përmban Omega-3, që mund të ndihmojë për të gjetur dhe për të luftuar qelizat e kancerit.
• Domate – Që përmbajnë një përbërës të quajtur lycopene, domatet besohet të jenë të dobishme në luftimin e kancerit.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni t’i përmbaheni këshillave të mëposhtme:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë ose glutamate mono-sodium.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.
• Shmangni të gjitha ushqimt e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale qumështit.
• Shmangni viçin konvencional dhe mishin e kuq në përgjithësi. Nëse duhet patjetër të konsumoni mish, atëherë të gjeni vetem mish organik të kafshëve të ushqyer me bar, qoftë mish dhie, qengji, pule apo gjeldeti.

Aromaterapia

Nëse keni kancer, ka disa pika që duhet t’i mbani në mendje kur përdorni vajra esenciale dhe terapi aromatike:
• Bëni mesazh shumë të lehtë, dhe shmangni masazhi e thellë mbi muskuj, si dhe afër gjëndrave limfatike.
• Mos masazhoni fushat që janë rrezatuar.
• Mos masazhoni fushat që kanë kancer të lëkurës.
Provoni ndonjë nga vajrat esenciale të mëposhtme për të zvogëluar simptomat që lidhen me tumoret kanceroze:
– Vaj limoni – kjo detoksifikon dhe stimulon sistemin imunitar dhe mëlçinë.
– Borzilok Francez- punon për të forcuar sistemin imunitar.
– Aromë trëndafili – Përdorni këtë për të përmirësuar oreksin dhe ndihmuar tretjen.
– Lavender – provoni këtë për t’u çlodhur dhe për presionin e ulët të gjakut.
Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë sigurohuni që vaji esencial të jetë 100% bimor, i pastër dhe se vjen nga një burim i respektuar.

Të tjera
Ushtrimet fizike, aerobike dhe ecja janë të dobishme.
Terapia me lëngje: Kombinimet e mëposhtme të lëngjeve janë të dobishme: panxhar + karrota + domate. Domate + hudhër. Hudhër + rodhe + li (linseed) + stafidhe e zezë. Lëng limoni + mjalt blete natyral + vaj ulliri, përziehen në përmasa të barabarta dhe pihen menjëherë pas ngrënies së drekës.
Meditimi i bën mirë trurit, shëndetit dhe shpirtit, prandaj medito në krijimet madhështore të Zotit Fuqiplotë.
Të japësh lëmoshë për të varfërit duke shpresuar që Zoti të japë shërim, është porosi e të Dërguarit të Zotit, Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Zotit qofshin mbi të!).
Kryerja e lutjeve ditore që ka urdhëruar Zoti, i jep shëndet dhe gjallëri trupit dhe shpirtit të njeriut, prandaj mos harro se ti, o njeri, ke trup dhe shpirt, dhe shëndeti i këtyre dyjave është i lidhur ngushtë me njëri-tjetrin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here