Home Zgjodhëm për ju. Shenjat që tregojnë se keni mungesë të hekurit në trup

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të hekurit në trup

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se 80% e popullsisë së botës vuan nga mungesa e hekurit.
Nëse jeni pjesë e 20% të mbetur – vazhdoni kështu. Por nëse jeni pjesë e shumicës – ky artikull është për ju.

1. Nëse jeni vazhdimisht i lodhur dhe nuk keni energji – nëse lodhja zgjat më shumë se zakonisht, është koha për të hetuar nëse shkaku është mungesa e hekurit;

2. Çehra e verdhë, e zbehtë – hemoglobina e gjakut jep një ngjyrë të kuqe, për të cilën lëkura juaj merr një ngjyrë rozë. Çdo rënie e hemoglobinës shkakton lëkurë të zbehtë;

3. Dhimbje koke dhe marramendje – arteriet e trurit shpesh dalin në mungesë të hekurit, gjë që shkakton dhimbje koke të rënda dhe migrainë;

4. Rrahja jo normale të zemrës – për shkak të rrahjeve të përshpejtuara të zemrës, probleme të shumta kardiake janë të mundshme, kështu që kur kemi rrahje jo normale të zemrës, konsumoni ushqime të pasura me hekur;

5. Gjuha merr një ngjyrë të çuditshme – edhe pse gjuha e humb ngjyrën e saj të vjetër, niveli i ulët i hekurit zvogëlon sasinë e qelizave të gjakut që mbajnë muskujt e shëndetshëm të gjuhës;

6. Ankthi dhe stresi – hekuri mund të çojë në ankth. Për shkak të mungesës së hekurit, zemra rreh shpejt, kështu që ndiheni të tensionuar edhe kur nuk ka arsye për të;

7. Dhimbje menstruale e fortë – sasia e humbur e gjakut nuk do të rimëkëmbet plotësisht në qoftë se ju keni një mungesë hekuri, kështu që dhimbjet menstruale të pasuara nga lodhja kanë origjinën nga mungesa e hekurit në trup.

Nëse vuani nga një ose më shumë nga këto simptoma, mos i injoroni ato.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/

Previous articleA ka qarë meleku i vdekjes?
Next articleBurri i mërzitur dhe i dëshpëruar nga hallet e jetës i cili pyeti një njeri të mençur