Kur trupi kerkon ndihme. Ja shenjat qe sduhet ti injoroni!

0
377

Trupi i njeriut është një mekanizëm i përkryer, ku miliona procese ndodhin në të njëjtën kohë dhe sa herë që përballet me probleme, ai dërgon sinjale të caktuara për ne.

Megjithatë, ne shpesh i injorojnë keto sinjale dhe dështojmë ta trajtojmë çështjen në kohe. Prandaj është me rëndësi të njohim mirë trupin tonë, shenjat që na përcjell ai për të parandaluar sëmundjet dhe problemet e ndryshme.

Këto janë disa nga shenjat e trupit të cilat nuk duhet t’i injoroni.

Probleme me gjumin, nervozizëm, dhimbje këmbe:

Këto shenja tregojnë mangësi magnezi dhe kaliumi. Ushqime të pasura me magnez përfshijnë fara liri, luledielli dhe bajame.

Nga ana tjetër, për të rritur sasinë e kaliumit në trup, duhet të konsumojnë rregullisht perime me gjethe jeshile, si lakër jeshile, spinaq. Për më tepër, ju gjithashtu mund t’i gjeni këto elemente në kumbulla, panxhar të kuq, dhe kajsi.

Dëshirat për ushqim të kripur:

Kjo është shenjë e një inflamacioni apo infeksioni në trup, në veçanti, në sistemin urogjenital.

Lëkurë e thatë:

Kjo shenjë tregon se trupi juaj nuk ka vitaminë E, kështu që ju duhet të rrisni futjen e vajrave bimore, vaj peshku dhe arra.

Dëshira për ushqime të papërpunuara:

Kjo është një shenjë e problemeve të mëlçisë ose gastritit. Kështu, ushqimet e papërpunuara zbusin stomakun dhe zvogëlojnë dhimbjet e barkut.

Flokë dhe thonj të brishtë:

Në këtë rast, trupi juaj nuk ka kalcium dhe vitaminë B, kështu që ju duhet të përfshini qumësht, bishtajore, patate, drithëra dhe grurë në dietën tuaj./Shendeti/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here