KËTË ASKUSH NUK JUA KA THËNË: Menjëherë hidheni poshtë nëse shihni të çara të këtilla në SHALQI!

0
415

Shalqinjtë bëjnë pjesë ndër pemët më të popullarizuara në botë. Kjo pemë e lëngshme me lëvore të fortë paraqet ëmbëlsirën freskuese verës meqë përmban shumë ujë dhe materie ushqyese.

Shalqiri gjithashtu ka pak kalori, mirëpo është i pasur me shumë materie ushqyese, që e bën artikull të përsosur për humbje peshe, transmeton Telegrafi.

Njerëzit kryesisht i hedhin poshtë lëvoret shalqirit, mirëpo këtë gjë askush nuk do ta kishte bërë sikur të dinte sa janë të shëndetshme ato.

Çaji nga farat e shalqirit është i shkëlqyeshëm për shëndetin e zemrës suaj dhe mund të trajtoj një numër sëmundjesh dhe gjendjesh shëndetësore, duke përfshirë edhe kancerin.

Farat janë efikase gjithashtu edhe kundër shtypjes së lartë të gjakut dhe arterosklerozës dhe gjithashtu mund të trajtojnë edhe probleme të tjera shëndetësore.

Siç mund ta shihni edhe në foto, shalqiri është jashtëzakonisht i ushqyeshëm dhe i shëndetshëm dhe për këtë arsye do të duhej të ishte regjim i ushqimit tuaj.

Si të dini që keni zgjedhur shalqirin e vërtetë? A keni blerë para pak kohësh shalqi i cili ka pasur të çara brenda në zemër të tij?

Nëse vëreni të çara në pjesën e ushqyeshme të kësaj peme, menjëherë hidheni poshtë!

Kjo tregon që shalqiri është prodhuar në mënyrë artificiale dhe nuk është i shëndetshëm për t’u ngrënë.

Shalqinjtë me të çara në mes kanë lidhje me tumoret dhe me çrregullimet neurologjike, prandaj duhet të rrini sa më lart tyre. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here