Efektet kuruese te qumeshtit te bletes

0
358

Efektet kuruese

Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve tiroidian.
Ndihmon zhvillimin, rritjen.
Stimulon gjëndrat seksuale, ndihmon prodhimin e vezoreve, ndihmon në mbajtjen e shtatzënisë duke rritur nivelin e progesteronit në gjak.
Rrit nivelin e testosteronit në gjak duke ndihmuar në problemet e potencës mashkullore.
Stimulon gjëndrat mbiveshkore.
Ndihmon në sëmundje si artriti ose lodhja kronike.
Ul zmadhimin e prostatës, ka të njëjtin efekt si hormonet femërore.
Normalizon punën e testikujve.
Ndihmon në funksionimin e mëlçisë dhe sëmundjet e saj, hepatite, rigjeneron strukturën e mëlçisë.
Ka efekt antiinflamator (si paracetamoli, advil).
Pastron organizmin nga toksina. Ndihmon funksionimin e veshkave.
Rrit jetëgjatësinë e njerëzve duke ruajtur “rininë” e enëve të gjakut.
Zgjeron enët e gjakut.
Ndihmon në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve.
Rrit imunitetin.
Ndihmon në formimin e rruazave të kuqe të gjakut,
këshillohet në anemi.
Ndihmon në mikrohemoragji.
Në lëkurë, rregullon prodhimin e yndyrës.
Përdoret në kozmetikë, sepse ndihmon në pastrimin dhe rinimin e lëkurës. Përdoret si agjent antibakterial dhe antivirusal lokal për probleme të ndryshme të lëkurës.
Tek fëmijët e sapolindur ndihmon në rritjen në peshë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here