Dëmet që shkakton Coca-Cola për 60 minuta

0
383

Coca-Cola është një pije që cilësohet si shumë e dëmshme për organizmin tonë. Në një studim të realizuar nga studiuesi turk Xhanan Karataj, i cili nxjerr në pah dëmet që shkakton një gotë Coca-Cola për 60 minuta.

Studiuesi ka renditur disa probleme kryesore që na vijnë nga konsumimi i kësaj pije, siç janë;

Në 10 minutat e para të konsumimit të pijes, gjaku juaj përthith 10 lugë çaji sheqer, një sasi 100 herë më e madhe se masa normale që i duhet trupi tonë.

Në 20 minutat e para, nga pija rritet niveli i sheqerit në gjak, duke bërë që pankreasi të prodhojë më shumë insulinë dhe teprica e sheqerit fillon të depozitohet në trajtë yndyre në mëlçi.

Pas 40 minutash vëmë re se e gjithë kafeina ka hyrë tashmë në qarkullim, ky është një proces i cili bën që të na rritet presioni i gjakut dhe të prodhohet më shumë sheqer nga mëlçia ai kalon përsëri në gjak dhe rrit nivelin e sheqerit.

Ndërkohë që pas 60 minutash nga koha që ne kemi pirë Coca-Cola krijohet një ndjenjë urie. Pra lind nevoja e të ngrënit dhe ju përsëri do të pini Coca-Cola dhe të hani ëmbëlsira.

Siç duket kjo është një pije me të cilën duhet të bëjmë kujdes nëse duam që të kemi një organizëm të shëndetshëm. /albeu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here