SHBA ndihmon me 225 milion dollarë Izraelin me raketa qe me to të vrasë fëmijët në Gaza

0
340

Washington, 5 gusht – SHBA, ndihmon Izraelin me raketa qe me to të vrasë fëmijët në Gaza. Presidenti amerikan Barak Obama nënshkroi ligj me të cilin miratohen 225 milionë dollarë shtesë për sistemin mbrojtës izraelit antiraketor “Kupola e hekurt”.

Sistemi mbrojtës “Kupola e hekurt” u tregua jashtëzakonisht efikas në përleshjen aktuale mes Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës.

Sistemi mundëson që armata izraelite t’i rrëzojë raketat që lëvizin  drejt vendbanimeve, ndërsa sipas përfaqësuesve izraelitë suksesi i sistemit arrin 90 për qind.

SHBA-ja paraprakisht ka ndarë qindra milionë dollarë për sistemin “Kupola e hekurt”. Mjetet javën e kaluar, para pushimit veror, janë miratuar edhe nga Kongresi.

femiejt3

foto9
femijet2

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here