Home Lajme Xhezair Shaqiri-Hoxha: Luginën e tradhtuan Prishtina dhe Tirana

Xhezair Shaqiri-Hoxha: Luginën e tradhtuan Prishtina dhe Tirana

sdadadNjëri prej ish-komandantëve të UÇK-së, Xhezair Shaqiri , i njohur si Komandant Hoxha, i ka akuzuar politikanët në Prishtinë dhe në Tiranë se i kanë braktisur aspiratat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Shaqiri, i cili ishte akuzuar vitin e kaluar nga zyrtarët e Beogradit për një sulm ndaj xhandarmërisë serbe në Bujanoc, ka deklaruar për Telegrafin se shqiptarët e Luginës së Preshevës e ngritën lapidarin e UÇPMB-së për të tërhequr vëmendjen e autoriteteve të shteteve shqiptare, po u zhgënjyen keq.

Shaqiri ka ironizuar edhe deklaratat e organizatës AKSH, e cila pati paralajmëruar se do te luftonin për të mbrojtur lapidarin. Sipas tij, ky ishte edhe një rast që e tregoi fytyrën e vërtetë të personave me maska të quajtur AKSH.

“E patën mundësinë të bëjnë ‘baam’,por jo. Të presim se ndoshta Gafur Adili do ta sulmojë Beogradin, siç deklaroj para disa ditësh. Kur unë para disa viteve u mbështeta në mur dhe nuk kisha përkrahje dhe nuk pata zgjidhje përveç me vetëmbrojtje dhe me ndihmën e Allahut dhe disa shokëve në Tanushë, Gafurri me quante njeri i Serbisë, edhe pse luftoja me serbin”, ka thënë Shaqiri.

Ai më tek ka thënë se “këto paaftësi të politikanëve tanë patriotë me rroga, po na dëmtojnë shumë ne shqiptarëve,dhe si po duket nuk po na lejon tjetër alternativë në ish-UÇK,që të reagojmë në mbrojtje të vlerave tona kombëtare”.

“Politikanët e Kosovës nuk duhet të bien në atë nivel të ulët me palën serbe që të bisedohet vetëm për të drejtat e serbëve të Kosovës, por reciprokisht të bisedohet edhe për drejtat e Luginës”.

“Paaftësia e tyre çon deri te reagime radikale në këtë moment të nxemjes së gjakrave me situatën e lapidarit të UÇPMB-së. Çka do të ndodhë nëse dikush prej shqiptarëve në mënyrë individuale merr guximin dhe e rrënon lapidarin e Gazimestanit, apo përmendore tjera serbe në Kosovë. Situata kuptohet do të përshkallëzohet dhe serbët do të frikësojnë popullatën e Luginës”, ka thënë Shaqiri për Telegrafin.

Edhe vetë Shaqiri është i zhgënjyer nga mënyra se si është trajtuar pas akuzave që i kishte bërë ish-sekretari shtetëror për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanovic. Ky i fundit kishte deklaruar se Shaqiri dhe Eljesa Sherifi patën sulmuar xhandarët serbë në Dobrosin të Bujanocit, në maj të vitit të kaluar.

Më pas, policia serbe kishte lëshuar një fletë-arrest për Shaqirin, e ndërkohë edhe fletë-arresti ishte shpërndarë nga Policia e Kosovës, në të gjitha pikëkalimet kufitare të Kosovës.

“Këtë ma kanë thënë disa të njohur që punojnë në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës”, pati deklaruar kohë më parë Shaqiri, por lajmi nuk ishte konfirmuar zyrtarisht nga zyrtarët e MPB-së në Kosovë.

Previous articleHoxhallarët figura të shquara të kombit
Next articlePRONONCIM LIDHUR ME AGRESIONIN E PADREJTË TË FRANCËS KUNDËR MUSLIMANËVE TË MALIT