Home Lajme Regjimi sirian sulmon refugjatët në kufirin libanez

Regjimi sirian sulmon refugjatët në kufirin libanez

Rreth 40 refugjatë sirianë u plagosën nga regjimi i Asadit, pasi ata kishin lënë Homsin dhe ishin nisur në drejtim të Libanit.

syriaaaaGranatimet erdhën një ditë pasi trupat siriane rimorën qytetin Al-Hosn në afërsi të kufirit, duke shkaktuar një eksod të ri të refugjatëve.

Sipas burimeve mjekësore në Kryqin e Kuq libanez, mbi 40 vetë u plagosën dhe është bërë transferimi i tyre nga territori sirian në qytetin libanez Wadi Khaled.

Që nga orët e hershme të mëngjesit, në kufirin sirian-libanez janë parë  numër i madh i banorëve të Al-Hosnit duke u  përpjekur për të kaluar në Liban për të shpëtuar nga sulmet e ashpra të regjimit.

Granatimet u kryen pasi regjimi sirian u përpoq për të forcuar rrethimin mbi Al- Hosn pasi mori kontrollin e qytetit të Al- Zara në Homs.

Sipas Rrjetit sirian për të Drejtat e Njeriut, lufta civile tre-vjeçare ka lënë të vdekur më shumë se 140,000 njerëz dhe mbi 2.5 milionë sirianë janë regjistruar si refugjatë në vendet fqinje.

Previous articleKUSH DO TË NGRIHET PËR TË BURGOSURIT MUSLIMAN?
Next articleOTHMAN IBN AFAN (RadijAllahu anhu) vazhdon te kete llogarine e tij ne banke dhe nje biznes te suksesshem.