QUMËSHT BLETE

0
409

Përmbajtja:
Qumështi i bletës përmban të gjithë aminoacidet esenciale për njeriun.
● Enzima dhe derivatet e tyre.
● Sheqer: fruktoze dhe glukoze.
● Yndyrna 80-90 për qind, por ato janë neutrale dhe nuk i bejne dem organizmit. ● Minerale: K, Ca, Na, Zn, Fe, Cu dhe Mn. ● Vitamina: B1, B2, B5, B6, acid folik, vitamine H.
● Hormoni: progesteron, estrogjeni, testosteron.
Efektet kuruese:
● Ka efekt qetësues dhe elodhes, ul nivelin e hormoneve tiroidian
● Ndihmon zhvillimin, rritjen.
● Stimulon gjëndrat sek’suale, ndihmon prodhimin e vezoreve, ndihmon në mbajtjen e shtatzënisë duke rritur nivelin e progesteronit ne gjak.
● Rrit nivelin e testosteronit në gjak duke ndihmuar në problemet e potencës mashkullore.
● Stimulon gjëndrat mbi-veshkore.
● Ndihmon në sëmundje si artriti ose lodhja kronike.
● Ulë zmadhimin e prostatës, ka të njëjtin efekt si hormonet femërore.
● Normalizon punën e testikujve.
● Ndihmon në funksionimin e meleise dhe sëmundjet e saj, hepatite, rigjeneron strukturën e meleise.
● Ka efekt antiinflamator (si paracetamoli, advil).
● Pastron organizmin nga toksina.
● Ndihmon funksionimin e veshkave.
● Rrit jetëgjatësinë e njerëzve duke ruajtur erinin e enëve te gjakut.
● Zgjeron enët e gjakut.
● Ndihmon ne uljen e kolesterolit dhe triglicerideve.
● Rrit imunitetin.
● Ndihmon ne formimin e rruazave te kuqe te gjakut, këshillohet ne anemi.
● Ndihmon ne mikrohemoragji.
● Ne lëkure, rregullon prodhimin e yndyrës.
● Përdoret ne kozmetike, sepse ndihmon ne pastrimin dhe rinimin e lëkurës.
● Përdoret si agjent antibakterial dhe antivirusal lokal për probleme te ndryshme të lëkurës.
● Tek fëmijët e sapolindur ndihmon ne rritjen ne peshe.
Kur nuk duhet te përdoret:
● Ne kriza astme, sepse qumështi i bletës mund te ngushtoje bronket gjë qe do ta rendonte sëmundjen.
● Ne alergji ndaj përbërësve të qumështit të bletës.
● Nuk duhet ta përdorin ata që vuajnë nga
sëmundja Addison si dhe ata qe kane kancer ne faze akute.
Efektet anesore:
● Dhimbje stomaku, te vjella, diarre dhe pagjumësi (kjo e fundit ndodh me shpesh tek femrat).
● Ne te tilla raste ne fillim ulni dozën dhe nëse efektet anësore nuk përmirësohen ndërprisni konsumimin.
● Kujdes: nëse nuk respektoni dozat mund te jete helmues.
● Duhet pasur kujdes ne përdorim kur organizmi është tepër i dobësuar, është e pamundur tretja e qumështit.
● Kur vuani nga sëmundje me spazma te tubit tretës, kancer shume te përhapur në lëkure.
Kura:
Kura duhet te zgjasë 1 muaj, maksimumi 3 muaj. Rezultatet e kurës mund të shfaqen menjëherë ose pak me vonese, sepse ndryshe nga poleni qumështi i bletës vepron me ngadalë.
Sëmundjet në të cilat duhet te përdoret:
■ Hipertiroidisem.
■ Diabet.
■ Hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride te larta).
■ Sëmundje të zemrës dhe enëve te gjakut.
■ Sëmundje kronike te mushkërive.
■ Sëmundje të gojës, probleme me mishrat e dhëmbëve, probleme te fytit.
■ Sëmundje te veshkave.
■ Artrite reumatoide.
■ Probleme sek’suale, probleme me riprodhimin, ndihmon ne periudhat e premenopauzes.
■ Kancer.
■ Ne pediatri ndihmon, sidomos për fëmijët e lindur para kohe ose distrofik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here