Masaker: Ushtria shiite e Sirisë gjatë sulmeve ajrore në Aleppo vrasin 125 veta në mesin e tyre edhe fëmijë (+video)

0
387

                                                                                                                                             2njar9l

http://www.youtube.com/watch?v=didwZ5puruc

http://www.youtube.com/watch?v=M99wlOvpmzA#t=31

Aktivistët raportojnë se 14 fëmijë janë në mesin e të vdekurve.

Janë vrarë me dhjetëra njerëz, duke përfshirë 14 fëmijë, nga sulmet ajrore të ushtrisë siriane në lagjet që po mbahen nga kryengritësit në qytetit verior të Aleppos, thanë grupet aktiviste.

Grupet raportuan të dielën se forcat qeveritare i kishin bombarduar zonat civilë që po mbahen nga kryengritësit, duke hedhur fuçi të mbushura me eksploziv nga helikopterët.

“Një sulm duke përdorur fuçi të ngarkuara me lëndë shpërthyese – mbi rrethinat e Sakhur, Ard el – Hamra dhe Hajdarijeh ku i vranë 125 vetë, në mesin e tyre 28 fëmijë dhe një djalë 18 – vjeçar , ” tha Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani pasi filloi sulmi në lindje të Aleppos.

Vullnetarët e mbrojtjes civile i thanë Al Jazeera se nuk pushuan që nga mëngjesi duke u përpjekur për tu përballuar me bombardimet.

“Më shumë se 10 zona të ndryshme në Aleppo ishin nën bombardimet e rënda,” i tha një anëtar i ekipit Al Jazeera.

“Ata u granatuan me të dyjat, me fuçi shpërthyese dhe me raketa. /el-xhezira/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here