Inka kastravec (Cyclanthera pedata) | Mjeksia Islame

0
328

Inka kastravec (Cyclanthera pedata)

Është ngjistese (lozë) subtropikale, degët rriten deri 5 m në lartësi.

Origjina: Meksikë, Bolivia, Peru.
Rritet si fruta të vogla të ndritshme të gjelbër të cilat përdoren si perime. Përveç frutave përdoren pipat (degët) e rinjë dhe gjethet. Në sajë të sasisë të madhe të phytochemicals, është perime medicinale (sheruese) me veprim të rëndësishëm antioxidant, e cila është shumë e rëndësishme në çdo ditë për luftën kundër radikaleve të lira.
Efekti medicinal, dhe të mirat kryesore të kesaj perime është zvogëlon nivelin e kolesterolit “të keq” dhe gjithashtu rrit nivelin e kolesterolit “të mirë”. Ul presionin e lartë të gjakut, dhe stabilizon atë..
Ndikimi në uljen e niveleve të glukozës në gjak (janë një plotësues ideal për të dietë për diabetikët).
Pastron arteriet,çka eshtë shumë me rendësi, zgjidh problemin e qarkullimit të gjakut
Kjo është një diuretik i shkëlqyer (largimin e toksinave të ndryshme), vepron ne problemet gastro intestinale. Besohet se më të efektshme cyclanthera `asorbimit e yndyrës ` dhe ndikon në reduktimin e celulitit.
Më e thjeshtë është të përdorni fruta të freskëta që mund të hahet si sallata të freskëta apo të gatuar si specialitet. Frutat mund të bluhen në lëng dhe të përdorin në këtë mënyrë, ata mund të jenë të thata, dhe përdoret si pluhur.
Gjethet e reja dhe sythat mund të gatuhen (zihen) si supë ose çaj mund të bëhet nga gjethet e thara (diabetit).
Në trajtimin e presionit të lartë të gjakut përdoren farat e bluara, të cilat mund të përdoren edhe për paraqitjen e parazitëve të zorrëve.
Kujdes: Pacientët me dëmtim të mëlçisë nuk duhet të përdoret jashtë mase

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here