Arabia Saudite funizon me raketa anti-ajrore opozitën siriane

0
352

saudiarrmyArabia Saudite funizon me raketa anti-ajrore opozitën siriane

Arabia Saudite filloi me furnizimin e raketave anti-ajrore për opozitën siriane “, thuhet në raport të medieve arabe.

Armët janë marrë kryesisht nga furnizuesit në Francë dhe Belgjikë, tha një burim për Reuters. Franca kishte paguar për transportin e armëve në rajon.

Sipas këtyre raporteve, Arabia Saudite kishte filluar të marrë një rol më aktiv në konfliktin sirian në javët e fundit për shkak të intensifikimit të konfliktit.

Megjithatë Ministria e jashtme e Arabisë Saudite nuk dha ndonjë koment.

Mbreti Abdullah u kthye në Arabinë Saudite të premten, pas një vizite në Marok, dhe është duke u marrë me atë që media shtetërore e përshkroi si “pasojë e ngjarjeve që rajoni është aktualisht duke kaluar”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here