Home Këshilla mjeksore 11 simptoma të cilat tregojnë që GJËNDRAT TIROIDE nuk punojnë si duhet...

11 simptoma të cilat tregojnë që GJËNDRAT TIROIDE nuk punojnë si duhet dhe që ngadalë krijojnë rrezik për ju

Thyroid Gland

Jeni të irrituar, shtoni peshë dhe nuk mund të përqendroheni? Të gjitha këto do të mund t’ju tregojnë problemet me atë gjëndër të vogël në qafë.

Gjëndra me formë fluture në qafë mund të ketë ndikim dramatik në funksione të shumta trupore.
Kjo gjëndër gjendet nën fyt dhe prodhon hormone të cilat, pos tjerash, rregullojnë temperaturën trupore, metabolizmin dhe punën e zemrës.
Gjërat mund të përkeqësohen kur gjëndra punon shumë pak, transmeton Telegrafi.
Çfarë mund të shkaktojë punën e keqe të gjëndrës tiroide?
Fajtorët mund të jenë; gjenetikë, sulmet autoimune, shtatzënia, stresi, mungesa e materieve ushqyese, toksina në ambient, mirëpo ekspertët akoma nuk janë krejtësisht të sigurt.
Ja disa simptoma të cilat tregojnë që do të duhet patjetër të shkoni te mjeku: Shikoni simptomat më të shpeshta dhe zbuloni me kohë.
Kapsllëku
Përgjumja e shpeshtë
Rënia e flokëve dhe lëkura e thatë
Shtimi i shpejtë i peshës trupore
Humbja e interesimit për intimitet
Dhembja e muskujve dhe tendosja
Rrahja e fuqishme e zemrës
Turbullim i mendjes
Tensioni i lartë i gjakut
Shtimi i apetitit apo ndryshimi i shijes
Dhembja e qafës apo e fytit
Shpërndaje:

Previous articleKujdes! Ja çfarë e dëmton më së shumti mëlçinë!
Next article10 artikuj ushqimorë të cilët ASSESI nuk bën t’i hani në lukth të thatë