Thursday, November 30, 2023
...
HomeShËndetsiZbulohet testi që zbulon fëmijët Down që në shtatëzëni

Zbulohet testi që zbulon fëmijët Down që në shtatëzëni

Duke filluar nga mesi i muajit gusht në Zvicër, Austri dhe Gjermani do të vihet në funksion një test i cili i bëhet nënës në shtatzëni gjatë tre muajve të parë, prej nga zbulohet nëse fëmija është i prekur nga sindromi Down.

Gazeta zvicerane “Neue Zuercher Zeitung am Sonntag”, bën me dije se testi para lindjes është krijuar nga kompania gjermane LifeCodexx, ku një analizë e gjakut të nënës tregon praninë e elementeve të rrezikshëm në të, nga ku vërtetohet nëse fëmija është i prekur nga ky sindrom.

Siç informon noa, për bërjen e këtij testi duhen paguar 1200 euro ose 1500 franga zvicerane.

Sakaq shoqatat në mbrojtje të personave me sindromën Down nuk janë dakord me këtë test, duke kundërshtuar fuqishëm abortin e fëmijëve që janë të prekur nga ky sindrom.

Next article
RELATED ARTICLES

Leave a Reply

Most Popular

Recent Comments