Home Lajme Vëllezëritë prapë së bashku, fytyra e vertetë e Rafidive të fëlliqur: Irani...

Vëllezëritë prapë së bashku, fytyra e vertetë e Rafidive të fëlliqur: Irani dhe Siria, marrëveshje ushtarake

                                                                                                                                                 syria_bodies_wide-f7b1857506ca459c6a6b8940ba31b60ebd7f1faf-s6-c30

Siria ka nënshkruar një marrëveshje me Iranin, ku ky i fundit ka lejuar dërgimin e aeroplanëve sirian në Iran, që të mbrohen nga sulmet e mundshme nga SHBA-ja dhe aleatët e saj. Lajmi njoftohet nga e përditshmja gjermane Der Spiegel.

Marrëveshja vie pas kërcënimit të Amerikës për të sulmuar objektivat e regjimit sirian si dënim për përdorimin e armëve kimike kundër popullit të vet.

Duke marrë parasysh thirrjet e Obamës për miratimin e sulmeve ndaj regjimit, me sa duket dy vendet kanë bërë planifikimin e detajuar, meqë në këtë rast aleati më i fortë ushtarak do të ishte vetë Irani. Der Spiegel thotë se disa nga avionët ushtarak sirian janë dërguar në Iran, në mënyrë që të shpëtojnë nga sulmet e mundshme amerikane dhe më pas të përdoren nga ana e regjimit.

Siria nuk ndan kufi me Iranin, por lidhet me të përmes Irakut verior, dhe kjo është rruga më e mundshme që avionët do të kalojnë.

Previous articleDita e 10-të e Dhul-Hixhes, Kurban Bajrami me 15.Tetor.2013
Next articlePërrallat e gjyshes: Fushata elektorale erdhiii