Vazhdon terrori ndaj muslimanëve, mbyllen mbi 10 OJQ

0
358

arrestimet-ne-pr-553x330Në vazhden e burgosjes së imamëve në Kosovë, tani ministria e mbrendshme ka marr vendim ti mbyllë OJQ-të.

Me dhjetra OJQ që janë udhëhequr nga muslimanët qytetar të Kosovës janë mbyllur nga sot, ndër OJQ-të e mbyllura është edhe “ASOCACIONI PER KULTUR DHE ARSIM-AKEA”, e cila njihet për organizime edukative dhe arsimuese.

Mbyllja e OJQ-ve është tradit në shtetet komuniste dhe shtetet ku regjimi i një ideologjie dominon.

Mbylljen e OJQ-ve e kanë dënuar shumë intelektual dhe analist, ata e cilësuan se me mbylljen e OJQ-ve po i mbyllen edhe dyert e një demokracie të mirëfilltë në Kosovë.

Siq dihet kohen e fundit nga disa operacione të organizuara nga njësitet speciale të policis janë arrestuar imamët më eminent në Kosovë, mirëpo nga të arrestuarit është edhe Fuad Ramiqi i cili i përket një partie opozitare në Kosovë.

Vetë prokurori i cili po udhëheq hetimet tha se edhe në ditet në vijim mund të ketë arrestime tjera.

Ndryshe arrestimet u bënë në kohën kur Papa Francesku viziton Shqiperin/besimtari.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here