Si u bera prostitute – HISTORI E VERTETE

0
550

Nje vajze qe mesonte ne universitet kishte dy motra. Njera mesonte ne shkollen e mesme dhe tjetra ne tetevjecare. Babai tyre punonte gjithe diten per ti siguruar kushtet e jeteses. Ishte kjo vajze e sjelleshme dhe me rezultate shume te mira. Ishte e njohur per moralin dhe kulturen qe kishte. Te gjitha shoqet e donin dhe deshironin te ishin prane saje.Thote kjo vajze: Nje dite prej ditesh dola nga dyert e universitetit dhe nje djale mu afrua mua duke me shikuar sikur me njihte prej kohesh. Nuk i vura ndonje rendesi shume te madhe. Ai filloi te ece pas meje duke me folur me ze te dobet!

Me thoshte disa fjale feminore, si: Oj bukuroshe une te dua ty, une kam prej kohesh qe te ndjek ty dhe e njoha kulturen dhe moralin tend…

Fillova te eci duke u shpejtuar. Balli mu mbulua me djerse, une nuk kisha takuar e nuk kisha degjuar ndonjehere te tilla komplimente. Arrita ne shtepine time e shtangur duke menduar per kete ceshtje. Ate nate nuk fjeta nga frika e nga”meraku. Mbas ketij incidenti ai me merr ne telefon e me thote fjale te bukura. I thashe nese nuk vazhdonte keshtu do te lajmeroja njerzit e familjes e mjere per ty. Mbas nje ore me mori perseri dhe filloi te me thoshte se qellimi tij ishte i ndershem dhe se donte te fejohej me mua, se kishte shume pasuri e shume gjera te tjera. U hap zemra ime dhe fillova ti flas atij, ta degjoja ne telefon, perpiqesha ta shihja kur dilja nga universiteti po ishte e pamundur.Nje dite po dilja nga universiteti dhe e pashe ate para meje, fluturova nga gezimi .Ai me ftoi per nje bisede ne kafe.mbas kesaj shume here takoheshim dhe nje dite shkuam me makinen e tij . Shetitem te gjitha anet e qytetit. Ndjehesha e lumtur dhe te dhe shume e sigurte. Une i besoja atij cka me thoshte e vecanerisht tek fjalet: Ti do te jesh e fejuara e ime e vetme, do te jetojme bashke ne nje ishull ku ne te do te lulezoje qetesia dhe dashuria. Sa here qe e degjoja kur thoshte: Ti do te jesh kryetare per mua; fluturonte Imagjinata ime pa kufi. Dhe nje dite erdhi dita e zeze. U asgjesua jeta ime dhe u shkaterrua e ardhmja ime. Me turperoi mua perpara krijesave. Dola me te si zakonisht dhe ai po me drejtonte ne shtepine e tij. Hyme brenda dhe ndenjem bashkarisht derisa pime dicka dehese.
Shejtani ma ngadhenjeu zemren dhe ma mbushi me fjalet e keti djali. U ula duke shikuar nga ai e ai duke shikuar nga une derisa na pelfshiu nje zjarr nga xhehenemi dhe nuk e di se si mbeta gjahu i tij. U ngrita si e cmendur dhe i thashe:Si arritem deri ketu? Tha: mos u frikeso, ti do jeshe fejuara ime. E si do jem e fejuara jote kur ne nuk e kemi bere aktin e fejeses.U merzita shume si arrita deri ne ate veprimpa bere fejesen me pare.Shkova ne shtepi e keputur dhe kembet nuk po me mbanin. U ndezen zjarret e trupit tim. 0 Zot im cfare me gjeti mua. Mu erresua bota ne syte e mi dhe fillova te qaj me nje te qare te hidhur. I lashe pas dore mesimet dhe u keqesua gjendja deri ne shkallen e fundit. Askush nga familja ime nuk dinte se cfare fshihja, po une mbahesha me shpresen se ai do te fejohej me mua.Kaluan ditet qe terhiqnin njera tjetren por per mua ishin me te renda se malet. Por cndodhi me pas ? E pabesueshme ishte per mua. Ra zilja e telefonit dhe ngrita receptorin dhe ja pas telefonit
zeri i tij ku me thoshte se donte te me takonte per nje gje te rendesishme.
Ne fillim u gezova sepse mendova se kjo gjeja e rendesishme ishte per te rregulluar ceshtjet e fejeses. Dola shpejt per ta takuar dhe ja ku e gjeta. Mendova se sa te me shikonte do te me perqafonte me mall si bente zakonisht, Por jo… Fytyra e tij ishte e vrejtur dhe e vrazhde. Ai mbas takimit filloi te me thoshte:
Sa per fejesen as mos e mendo kurrellTe. Dua qe’ te jetojme bashke pa lidhur fejese. E qellova me pellembe me sa fuqi qe munda dhe zbrita nga makina e tij me shpejtesi dhe duke qare dhe i thashe qe qenke njeri pa moral etj.Ai me tha me butesi, te lutem….ktheu, bisedojme. Mendova se beri shaka me mua dhe ktheva koken dhe pashe ne duart e tij nje kasete vidjoje. Me tha eja me mua dhe shiko se cka kjo kasete dhe do te mbetesh e habitur. ‘
Vendosem kaseten dhe c’te shikoj. ” Ai kishte incizuar te gjithe!!!haramin qe bemea te dite. I thashe cfare ke bere 0 i poshter, 0 i pabese. Ai me tha se kjo kasete do te jete ne duart e mija si arme per te asgjesuar ty nese nuk i bindesh urdherave te mija.
Ma turboi orientimin sa qe fillova te qaj me te madhe sepse nuk ishte vetem shkaterrimi im por edhe i familjes sime ne pergjithesi. Pergjigja ime ishte se une duhej ti pergjigjesha atij me trupin tim. Rashe ne prangat e tij dhe e kalova jeten time ne bordellot dhe me njerezit me te ulet te shoqerise. Familja ime nuk dinte gje. Ajo besonte se une jam vajze e ndershme… .
U perhap kaseta dhe ra ne doren e djalit te xhaxhait dhe e mori vesh e gjithe familja. U largova nga familja dhe ju fsheha shikimit te njerezve. Mesova se familja ime bashke me dy motrat ishin larguar ne nje vend tjeter dhe bashke me ta u largua dhe turpi qe i ndeshkonte ata nga opinioni. Filluan njerezit te diskutojne kur mblidheshin grupe grupe per kete problem. Kaseta kishte filluar te perhapej ne mase. Jetoja ne mes se fundosjes se poshteruar dhe nuk mund te levizja prej tij. Ishte ky djale qe kishte shkaterruar jeten time dhe te shume vajzave te pafajshrne.Vendosa te hakmerresha nje dite. U fut nje dite i dehur ne dhomen time dhe e godita ne koke me nje cope hekuri derisa e hoqa qafes shejtanin me fytyren e tij. Shpetuan njerezit prej sherrit te tij.Fillova te pendohem per veprimin tim te felliqur. Sa here qe mendonja kaseten e videos me dukej sikur kamera me pasqyronte mua gjithandej.
E shkrova historine time per motrat e tjera te reja qe te mos gabojne si une dhe mos te marrin kot mbas fjaleve boshe dhe l ajkave te djemve.dhe ti kushtojne rendesi nderit dhe dinjitetit te tyre si femra.
Babai im vdiq ne nje deshperim te madh e gjithmone peshperiste keto fjale duke thene: Me mjafton mua Zoti e sa ndihmues i mire eshte Ai, une jam I merzitur prej teje oj bija ime deri ne diten e kijarnetit.

Dhe duke perfunduar kete histori te dashur prinder, motra dhe vellezer, perkujtojme theniet e All-llahut te madherueshem ne librin e Tij, Kur’an:

‘0 ju qe besuat, ruani vetet dhe familjet tuaja prej nje zjarri, (Lenda djegese e te cilit, jane njerezit dhe guret.”
(Et-tahrime 6)

“Jeta e kesaj bote nuk eshte gje tjeter vetem se nje perjetim e mashtrim. s’ka dyshim se bota tjeter eshte me e dobishme per ata qe ruhen. A nuk llogjikoni?”(En ‘am 32)

HISTORI E VERTETE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here