Home Këshilla mjeksore Receta që pastron gjakun

Receta që pastron gjakun

Një recetë e vogël që synon përmirësimin e qarkullimit, heqjen e toksinave, pastrimin e gjakun dhe largimin e yndyrnave kokëfortë.

 

Kjo është një shpikje nga Natalia Rose, drejtoreshë nutricioniste në Elizabeth Arden Red Door Spa.

  • Përbërësit:pastro_gjakun
  • ½ filxhan lëng limoni i freskët
  • ½ filxhan vaj lini ose vaj ulliri ekstra virgine
  • 1 lugë (supe) polen blete
  • 1/3 filxhan hudhër e grirë
  • 3 lugë (supe) xhenxhefil i grirë
  • 3 lugë (supe) mjaltë i papërpunuar(natyral)

Përgatitja:

  1. Vendosni të gjithë përbërësit në mikser, me përjashtim të vajit. Ngadalë shtoni vajin, derisa eliksiri të marrë ngjyrën e arit.
  2. Përdoreni si një salcë për sallatë, ose pijeni. Përdoreni si një locion për lëkurën ose si scrub për pastrimin e trupit.
Previous articleTurmeriku (shafrani i Indisë), erëza me mijëra virtyte
Next articleMjalti dhe hudhra, kombinimi mrekullues