Pranga për Mulla Osmanin

0
427

Mulla Osman Musliu.bmp-for-webMulla Osman Musliu, imam në xhaminë e Drenasit dhe vëllai i tij Liman Musliu, janë arrestuar dje nga Policia e Kosovës, me dyshimin e bazuar se të shtunën pas orës 10:00, e kanë rrahur hoxhen Gazmend Mehmeti, imam në një nga fshatërat e komunë së Drenasit.

Sherri ka plasur në objeket e Bashkësisë Islame në Drenas për arsyeje ende të panjohura.

Burimet brenda Policisë Rajonale në Prishtinë, kanë deklaruar për Indeksonline se, të dyshuar në këtë rast mbetet Mulla Osmani dhe vëllai i tij Limani, përderisa viktimë është kosntatuar të jetë hoxha Gazmend Mehmeti.

Ky i fundit ka kërkuar edhe ndihmen mjekësore ku posedon edhe raport për lëndime të lehta trupore.

Me vendim të prokurorit, Mulla Osmani së bashku me vëllain e tij, është naluar në qendrën e paraburgimit për 48 orë.

Autoritetet e rendit kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe i kanë ndermarrë të gjitha veprimet e duhuara.

Hetimet ende janë në fazën fillestare rreth zbulimit të motiveve që kanë quar deri të sulmi.

Mulla Osmani, në janar të vitit 2009 ishte rrahur rëndë nga nëntë persona në xhaminë e fshatit Zabel të Drenasit. Imami kishte deklaruar se sulmuesit ishin vehabistë të cilët kishin synuar marrjen e BIK-ut nën kontroll./V.K./Indeksonline/Besimtari.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here