Pastroni enët e gjakut me produkte natyrale

0
414

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës.

Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve të gjakut, si arteriet, ngurtësohen dhe bllokohen. Arterioskleroza cilësohet fatkeqësisht vdekjeprurëse.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbani enët tuaja të gjakut tërësisht të pastra dhe elastike. Duhet të dini që ekzistojnë produkte natyrore, të cilat pastrojnë arteriet tuaja dhe të minimizojnë mundësinë e problemeve të zemrës.

Listuar më poshtë, ju mund të gjeni disa zgjidhje natyrale, të cilat do t’i mbajnë arteret tuaja në formë të shkëlqyer.

Hudhra

Hudhra sigurisht që është ndër përbërësit më të fuqishëm natyrorë. Ajo punon shkëlqyeshëm kundër një sërë sëmundjesh dhe është veçanërisht e shkëlqyer ndaj problemeve të gjakut dhe zemrës. Hudhra arrin të kontrollojë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e kolesterolit tuaj dhe të ndalojë zhvillimin e sëmundjes vaskulare.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është me të vërtetë një produkt i fuqishëm anti-inflamator dhe antioksidant që parandalon ndërtimin e pllakës në enët e gjakut arterial. Për më tepër, xhenxhefili zvogëlon kolesterolin dhe trigliceridet nga qarkullimi i gjakut dhe është jashtëzakonisht efektiv për arteriosklerozën. Specat Djegës Specat djegës përmbajnë një përbërës të njohur si kapsaicin, i cili rregullon sasinë e kolesterolit tuaj dhe mundësinë e goditjes ose madje edhe të atakut në zemër.

Uji me Limon

Konsumi i ujit limon çdo mëngjes është një nga metodat më të mëdha natyrore për të mbrojtur zemrën tuaj nga dëmtimi dhe për të minimizuar sasitë e kolesterolit brenda gjakut tuaj. Uji me limon shmang dëmtimin oksidues brenda arterieve tuaja dhe riparon elasticitetin e enëve të gjakut. Të gjitha agrumet janë mirëbërëse për zemrën. Kanella Kanellë është një komponent efektiv anti-inflamator që do të kontrollojë nivelet e kolesterolit tuaj, që u konfirmua në një numër studimesh.

Fara Lini

Farat e linit janë të pasura me fibra, që veprojnë si pastrues në enët e gjakut arterial dhe shumë lehtë i mbajnë enët e gjakut tërësisht të pastra. Farat e linit gjithashtu përbëhen nga acide yndyrore omega-3 që janë të rëndësishme për funksionalitetin korrekt kardiovaskular.

Lakra e Fermentuar

Lakra turshi parandalon përparimin e arteriosklerozës si dhe eliminon përbërësit helmues në trup që rrisin mundësinë e problemeve shëndetësore.

Farat e Susamit

Farat e susamit përbëhen nga një sasi më e lartë e acideve yndyrore esenciale të cilat ngadalësojnë mundësinë e dëmtimeve arteriale, ndërsa gjithashtu kontrollojnë nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit në gjakun tuaj.

Shega

Veçanërisht lëngu i shegës është jashtëzakonisht efektiv kundër sëmundjeve të zemrës. Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i lëngut të këtyre frutave çdo ditë zhbllokon arteriet tuaja për shkak të pranisë së lëndëve ushqyese si kaliumi, magneziumi, si dhe seleniumi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here