Pastrimi i zorres se trashe

0
505

Pastrimi i zorres se trashe.
Eshte shume e rendesishme sepse guret dalin nga anusi dhe neser nuk eshte e paster zorra ato mbeten ne zorre dhe intoksikojne trupin. Pastrimi i zorres behet me disa menyra:

*Fara e mbreterve.
Merret fara hiqet levozhga shtypet dhe hidhet ne nje filxhan me uje dhe pihet esell ne mengjes ose 3 ore pas buke cdo kohet. Shkakton diare 4-5 ore. Mund te shkaktoje dhe vjelleje qe eshte mire se pastron stomakun nga aciditeti. Kjo shoqerohet me shume uje se dehidraton trupin ngaqe nxjerr ujrat. Nuk lejohet te pihet nen moshen 13 vjec dhe personat te cilat kane ulcera ne stomak ose plage ne stomak ose zorre se mund tu shkaktoje hemoragji te brendshme. Pihet 7 kokra per 21 dit. 1 koker 3 dit.

*Vaji i kastorit.
Nje luge gjelle futet ne nje gote qumesht dhe pihet esell ne mengjes cdo dite deri sa te mbaroje shishja. Ky vaj eshte me i lehte mund te perdoret per krimbat e femijeve duke i futur thelpinj hurdhre. Per grate shtatezena perdoret ne muajin e 9-te se ndihmon ne lindje dhe ne asnje kohe tjeter se shkakton deshtim. Perdoret vetem 1 shishe.

*Sulfat magnezi
Merret ne farmaci. Nje gote uje te ngrohte futet nje luge gjelle rrafsh rreth 15g perzihet dhe pihet per 21 dite.

Konsoltohu me mjekun tuaj personal

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here