Home Të tjera Zgjodhem per ju Lëkura e mollës kuron tensionin e lartë, kolesterolin e shumë të tjera

Lëkura e mollës kuron tensionin e lartë, kolesterolin e shumë të tjera

Hipertensioni konsiderohet të jetë një “sëmundje e heshtur”.

Ajo sulmon shumë njerëz në ditët e sotme për shkak të stresit, dietës së dobët dhe pirjes së duhanit. Disa nga simptomat më të zakonshme janë të vjellat, dhimbje koke të rënda, marrje mendsh dhe probleme me shikimin.

Nëse keni një ose më shumë simptoma, vizitoni mjekun tuaj për diagnozë ose trajtim. Megjithatë, ju keni edhe zgjidhjet natyrale si një alternativë. Mollët janë padyshim një nga ato. Molla posedon aftësinë për të ulur presionin arterial sepse përmban flavonoide.

Lëkura e mollës mund të ndihmojë rregullimin e hormoneve të lidhura me presionin tuaj të gjakut. Gjithashtu parandalon vasokonstruktimin që mund të sulmojë enët e gjakut. Përbërësit e tjerë natyrorë që mund t’ju ndihmojnë kundër hipertensionit përfshijnë ekstraktin e lëkurës së mollës, qumështin dhe çajin e gjelbër. Këtu janë disa përfitime të tjera që ju mund të merrni nga konsumimi i lëkurës së mollës:

-Detoksifikon mëlçinë tuaj.

-Ul nivelin e kolesterolit të keq.

-Është plot me pektin kështu që do t’ju ndihmojë të parandaloni hipergliceminë.

-Është plot me vitaminë B12 kështu që do t’ju ndihmojë kundër pagjumësisë.

Ul ethet -Lufton kapsllëkun dhe diarenë .

Ajo stimulon prodhimin e lëngjeve të stomakut kështu që është e mahnitshme kundër ulcerës dhe gastritit.

-Lëkura e mollës është plot me fosfor kështu që është e mahnitshme kundër problemeve me kujtesën. Konsumojeni lëkurën e mollës, të pjekur ose të papërpunuar, në lëngje, sallata ose si pure. Ajo nuk ka efekte anësore pra përdoreni sa më shumë që të dëshironi!

Previous article40 ÇËSHTJE RRETH NAMAZIT TË UDHËTARIT
Next article3 pengesave që e pengojnë njeriun të ecë në rrugën për tek Allahut