Home Të tjera Zgjodhem per ju NJË HISTORI PREKËSE

NJË HISTORI PREKËSE

 

Duke u futur ne nje dyqan femijesh degjova shitesin duke folur me nje femij I cili nuk mund te ishte me shume se 4-5 vjec.Shitesi I thote se ju nuk keni para mjaftueshem per te blere kukullen dhe djali kthehet nga nga une dhe me pyet: –

“Xhaxhi,vertete nuk kam mjaftueshem para per kete kukull?”Pasi i numerova I thashe:” Ju e dini që ju nuk keni mjaft të holla për të blerë kete kukull, idashur im.” Ndersa ai akoma mbante ne dore kukullen.

Dhe pastaj e pyes:- Kujt deshiron tia dhurosh kete kukull? Dhe ai pergjigjet:”Eshte nje kukull qe motra ime e pelqente shume dhe une doja tia dhuroja per ditlindjen
e saj.Tani me duhet tia jap mamit qe tia dergoje kur ajo te arrij atje-

Syte e tij ishin te mbushur me lote ndersa fliste.
Motra ime ka shkuar te takoje Zotin, dhe babi thote qe edhe mami do shkoje se shpejti per te
takuar Zotin, keshtu qe mendova se ajo mund tia dergonte.

Zemra ime pothuajse ndaloi kur degjova fjalet e djalit te vogel,djali shikoi nga une dhe tha: I kam thene babit qe mami duhet te prese sa te bleje kukullen dhe te kthehem. Pastaj me tegoi nje foto shume te bukur te tijen duke buzeqeshur dhe me tha:

Dua qe mami ti dergoji dhe kete foto timen ne menyre qe motra ime mos te me harroji.-”E dua mamin dhe nuk dua qe ajo te largohet por babi thote qe ajo duhet te shkoje tek motra e vogel” dhe pastaj pa kukullen me trishtim dhe qetesi.

Fshehurazi futa doren ne xhep nxora portofolin dhe I thashe djalit : Me ler te ti numeroj edhe nje here leket.- ok tha ai, shpresoj te kem leke mjaftueshem per ta blere kukullen.

Shtova ca nga leket e mia dhe I thashe: paske majftueshem per ta blere. – dhe ai tha :’faleminderit Zot qe I paskam leket per ta blere”

Pastaj ai më shikoi dhe shtoi: “I kerkova Zotit natën e fundit para se të shkoja te fle për t’u siguruar që kisha para të mjaftueshme për të blerë këtë kukull, kështu që mami te mund tia japë atë motrës time dhe shotoi:-” iu luta gjithashtu qe te kisha leke per te blere nje trendafil te bardhe per mamin tim, por unë nuk mund ti kerkoj kaq shume, sepse ai me dha mjaftueshem per kukullen”-

Mamit i pelqenin shume trendafilat e bardhe- tha ai. Ia bleva edhe trendafilin dhe
mbarova blerjet e mia ne dyqan por ne nje gjendje krejtesisht te
ndryshme nga ajo kur isha futurne dyqan.

Nuk e hiqja dot
mendjen nga ai djali i vogel dhe nderkohe mu kujtua nje shkrim i nje gazete lokale nje dite me pare e cila shkruante per nje aksident te nje makine nga nje I dehur me nje grua dhe nje vajze te vogel ne makine, ku vajza kishte vdekur ne vend dhe gruaja ishte ne gjendje
kritike per jeten.

Familjes i duhej te vendoste momentin per ta hequr gruan nga aparaturat qe e mbanin ne jete perkohesisht sepse ajo nuk mund te rikuperohej nga koma.

Dhe pastaj mendova, mund te jete kjo familja e djalit qe takova ne dyqan!!!!
Te nesermen lexova ne gazete qe gruaja ishte hequr nga aparaturat dhe kishte shkuar ne jeten tjeter.

Nuk me hiqej nga mendja fakti qe mund te kisha blere nje kukull dhe nje trendafil per kete familje dhe gjeta ku behej varrimi,vendosa te shkoj. Kur arrita tek varrimi pashe trupin e gruas se re nje arkivol te hapur per ti dhene nderimet e fundit.

Dhe ja ku ishin
trendafili I bardhe me foton e djalit ne duart e saj dhe kukulla e vendosur perbri saj. Ai moment ndryshoi pergjithmone jeten time.

Dashuria qe djali i vogel kishte per mamin dhe motren e tij ma ndryshon edhe sot ritmin e zemres sime.

Ne nje sekonde te vetme nje I dehur u kishte marre jeten dy te pafajshemve……
JU LUTEM MOS PINI , SE SHIKONI PASOJAT QE SJELL..

Previous articleBujku i Mençur
Next article4 Mrekullitë e Kuranit për heshtjen