Caji nga hithrat, thesar i cuditshëm për shëndetin

0
312

Shpesh konsiderohet nga barërat e këqija, por në fakt është burim i shëndetit.

Kur është e freskët, është përplot me vitamina dhe minerale (nga vitamina C e deri te hekuri), ndërsa nëse e lini të thahet, fitoni një caj lider i tejpasur me antioksidantë dhe fitonutrientë të cilët janë më shumë se të përshtatshëm për shëndetin. Ja cfarë është  në gjendjë të bëj caji i hithrave për ju:nettles2

 

 • Stimulon sistemin limfatik kështu e përmirëson imunitetin
 • Zbut simptomet e artritit
 • Ndihmon në largimin e acidit urik nga nyjet
 • Ndihmon funksionimin e gjëndrrave mbiveshkore
 • Forcon fetusin të shtatëzënat
 • Shkatrron parazitët e zorrëve
 • Ndihmon funksionimin e gjëndrrës tiroide, pankreasit dhe shpretkës
 • Përmirëson prodhimin e qumështit te mëkueset (nënat gjidhënëse)
 • Zbut simptomet e menopauzës
 • Zbut spazmat menstruale dhe fryrjen
 • Ndihmon në shkrirjen e gurëve në veshka
 • Zvoglon hipertensionin
 • Ndihmon te sëmundjet e rrugëve të frymëkëmbimit
 • Ndihmon te personat që vuajnë nga asma
 • Ndalon gjakrrjedhjen
 • Zvogëlon rrezikun nga kanceri i prostatës
 • Largoni rinitin alergjik
 • Zvogëlon nauzenë (mundimin e vjelljes)
 • Mjekon ftohjen e zakonshme
 • Ndihmon te rastet me osteoartrit
 • Zbut ankesat e barkut, siq është diarrhea
 • Zvoglon gingivitin dhe ndërpret deponimin e pllakave në dhëmbë, kur përdoret si mjet për shpërlarjen e gojës
 • Zvoglon proceset e ndezjes në organizëm

 

Efektet anësore

Edhe pse, përshkak të dobive të saj shëndetësore, vështirë të besohet se caji nga hithrat ka efekte anësore, përsëri është e nevojshme ti ikni përdorimit të tij nëse keni këto në vazhdim:31609-nettle-tea

 

Nëse jeni dukë përdorë ”hollues të gjakut”, mos pini caj hithrash. Kjo pasi, caji nga hithrat përmban nivel të lartë të vitaminës K i cili ndikon në koagulimin e gjakut (trashjen e tij).

Nëse përdorni ilaqe për uljen e tensionit të gjakut, knsumi i cajit të hithrave mundë ta ulë tensionin deri në kufij kritik.

Nëse përdorni antidepresivë, ikni konsumit të cajit të hithrave, pasi ai mundë të ndikoj në dehidrim.

Një filxhan me caj hithrash mundë ta rrisë veprimin e ilaqeve për diabet duke ulur kështu nivelin e sheqerit në gjak deri në pikë kritike.

Përzgjodhi dhe përshtati: Dr.med. Flakron Sabedini (Abdurrezak MD)

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here